Průzkum: Islamisté v Egyptě asi nebudou dominovat

Martin Novák Martin Novák
25. 2. 2011 12:10
Jde o první "postmubarakovský" průzkum v Káhiře a Alexandrii
Foto: Reuters

Káhira - Egypt se kvůli dramatickým událostem v Libyi dostal na okraj světové pozornosti, přesto ale pokračuje diskuse o tom, jaká je jeho budoucnost.

V Evropě pesimisté tvrdí, že osmdesátimilionovou zemi s velkým vlivem na celý arabský svět ovládnou islamisté, což prý bude katastrofa.

Optimisté zase soudí, že egyptská společnost je co do názorů a politických preferencí různorodá a nástup „islámské diktatury" není pravděpodobný.

O první předběžnou sondu do duší a myslí Egypťanů v revoluční a porevoluční době se pokusil Washingtonský institut pro blízkovýchodní politiku.

V první polovině února podnikl ve spolupráci s Pechter Middle East Polls průzkum veřejného mínění ve dvou největších egyptských městech Káhiře a Alexandrie.

Amr Músa.
Amr Músa. | Foto: Reuters

V těchto aglomeracích žije zhruba 40 procent všech Egypťanů, průzkum byl proveden dotazy po telefonu.

Z výsledků vyplývá, že mírová smlouva s Izraelem značné části obyvatel nevadí a nechtějí jí zrušit, čehož se Izrael po změnách v Káhiře obává.

Na otázku, zda by měl Egypt odstoupit od mírové smlouvy s Izraelem, odpovědělo 37 procent respondentů, že ne nebo spíše ne .

Rozhodně ano nebo spíše ano odpovědělo 22 procent dotázaných. 18 procent oslovených odpovědělo, že neví.

Z politických seskupení se podpoře 57 procent dotázaných těší Národní svaz pro změnu. Široká koalice opozičních sil, která usilovala o odchod Mubaraka. Muslimské bratrstvo podpořilo 15 procent oslovených.

Pokud by se nyní konaly prezidentské volby, v Káhiře a Alexandrii by nejvíce hlasů dostal předseda Ligy arabských států a bývalý egyptský ministr zahraničí Amr Músa. Volilo by ho 26 procent dotázaných.

Devatenáct procent neví, pro koho by se rozhodlo. odstoupivší prezident Husní Mubarak by vyhovoval 16 procentům účastníků průzkumu.


 

 

Právě se děje

Další zprávy