Washington - Demokratická kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová řeší jeden zapeklitý problém.
Musí přesvědčit tzv. superedelegáty, aby na srpnovém nominačním sjezdu strany zvedli ruku pro ni, přestože její konkurent Barack Obama zatím získal v primárkách o půl milionu hlasů více.
Nyní však dostala do ruky trumf.
Nejnovější celonárodní průzkum agentury AP ukazuje, že by dokázala republikánského kandidáta Johna McCaina porazit rozdílem devíti procent, zatímco druhý uchazeč o demokratickou nominaci by s ním spíše remizoval.
Ještě před třemi týdny na tom přitom byli oba demokraté přibližně stejně. Od té doby však Obama několikrát ztratil.
Obamovy hrubky
Za prvé si znepřátelil pracující třídu svými výroky o tom, že její příslušníci jsou "zoufalí", a proto se "uchylují ke zbraním a náboženství". Za druhé se Clintonová ukázala jako silnější v poslední z televizních debat.
A za třetí prohrál Obama v pensylvánských primárkách, čímž se de facto potvrdil Clintonové argument, že její hlavní stranický rival není schopen vítězit ve velkých státech (kromě jeho domovského Illinois), které budou pro podzimní prezidentské volby klíčové.
Pokud by nyní šli do voleb Clintonová a McCain, bývalou první dámu by volila polovina Američanů a arizonského senátora 41 procent. Když by se s McCainem střetl Obama, bylo by to 44: 46.
Republikáni fandí Clintonové
Vše o volbách v USA:
Nejnovější průzkum také ukazuje rozkol uvnitř Demokratické strany. 30 procent sympatizantů Clintonové a 21 procent stoupenců Obamy se vyjádřilo, že na podzim raději budou hlasovat pro McCaina, pokud by demokratickou nominaci nezískal jejich favorit.
Clintonovou nepřímo podpořili také republikáni. Šéf jejich kampaně ve Sněmovně reprezentantů Tom Cole oznámil, že by si jako protikandidáta raději přáli Obamu, protože je velmi liberální, což je "pro nás velice,velice výhodné".
Demokratické primárky pokračují 3. května na ostrově Guam, hned o tři dny později se hlasuje v Severní Karolíně a Indianě. Poslední budou 3. června v Jižní Dakotě a Montaně.