Brusel - Až třetina Evropanů abstinuje, většina Španělů dává přednost pivu před vínem a příslušníci současné generace mezi dvaceti až třiceti lety popíjejí alkohol méně často než ve stejném věku generace jejich rodičů i prarodičů.
To je několik překvapivých závěrů z rozsáhlého průzkumu, který pořídila agentura GfK, zabývající se výzkumem trhu. Analýzu zpracovala na zakázku pro deník Wall Street Journal Europe.
Průzkum byl prováděn v USA, Rusku, Švýcarku, Turecku a třinácti zemích Evropské unie. Mezi nimi byla i Česká republika.
Agentura zjistila, že za abstinenty se považuje až polovina Italů a Portugalců. V České republice se takto vyjádřila pětina oslovených.
Není jasné, zda do údaje třetiny abstinujících Evropanů zahrnuli výzkumníci i Turecko.
V této muslimské zemi vůbec nepije alkohol 83 procent dotázaných. U tureckých žen je to dokonce 92 procent. Naopak nejméně lidí odmítajících alkohol za jakýchkoliv okolností je ve Švédsku a Nizozemsku.
Na dotaz, zda pijí alkohol vícekrát než jen jednou denně, odpovídali kladně nejčastěji Nizozemci - sedmnáct procent z nich.
Ačkoliv Itálie a Francie zůstávají zeměmi milovníků vína, průzkum zjistil, že mezi mladými lidmi je stále více populární pivo. A to všude v Evropě, včetně těchto dvou států.
Ve Španělsku, považovaném tradičně spíše za zemi vína, se už dnes více lidí hlásí k pivu.
Ze všech sledovaných zemí mají pivo podle průzkumu nejraději Češi. Za svůj oblíbený nápoj ho označilo 51 procent dotázaných.
To ostatně dlouhodobě potvrzují i údaje o spotřebě, podle nichž se v České republice vypije vůbec nejvíce piva v přepočtu na jednoho obyvatele na celém světě.
Naopak v oblibě tvrdých lihovin vedou bezkonkurenčně Rusové. Svou náklonnost k nim vyjádřilo třicet procent dotázaných. Druzí jsou v preferencích nápojů s vysokým obsahem alkoholu Řekové a třetí Britové.