Madurův režim nařídil stíhat opozici. Viní ji, že podporovala uvalení sankcí USA na Venezuelu

ČTK ČTK
30. 8. 2017 17:26
Ústavodárné shromáždění ve Venezuele chce stíhat vůdce opozice. Dekret, který v úterý schválili poslanci, opozici viní z toho, že podněcovala přijetí sankcí. Ty na autoritářský režim prezidenta Nicoláse Madura uvalily Spojené státy. Soud proti opozičním lídrům má zahájit nejvyšší soud, který je nakloněný Madurovi.
Prezident Venezuely Nicolás Maduro.
Prezident Venezuely Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Vůdci venezuelské opozice mají být stíháni za vlastizradu.

O rozhodnutí kontroverzního Ústavodárného shromáždění, které je nakloněno prezidentovi Nicolási Madurovi, informoval server listu El País.

Dekret "proti finanční blokádě a na obranu venezuelského lidu" v úterý odhlasovaly stovky poslanců provládního shromáždění.

Výnos kritizuje americké hospodářské sankce a nařizuje stíhat vůdce opozice, kteří prý podněcovali jejich přijetí.

"Historický soud" proti vůdcům "pravice" má zahájit nejvyšší soud loajální k socialistovi Madurovi.

V rozpravě před schválením dekretu zaznělo, že je třeba stíhat především Julia Borgese. Ten je předsedou parlamentu, který ovládá opozice a jehož pravomoci si přivlastnilo Ústavodárné shromáždění. Tento sbor, jenž vznikl sporným způsobem, ale neuznala řada zemí včetně USA a Evropské unie.

Sankce mohou zemi dovést k bankrotu

Ústavodárné shromáždění je mezinárodně neuznaný orgán, který viní venezuelskou opozici z podněcování sankcí. Ty na autoritářský režim uvalily Spojené státy.

Cílem sankcí je mimo jiné znemožnit zemi přístup na finanční trhy v USA. Postihy jsou namířeny "proti diktatuře ve Venezuele". Zakazují například kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády či obchodovat s venezuelskou státní ropnou společností PDVSA.

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza označil sankce za nejhorší agresi proti venezuelskému lidu a za snahu vyvolat v zemi humanitární krizi.

Sankce po jejich oznámení podpořila koalice venezuelských opozičních stran.

"Při absenci nestranné justice ve Venezuele budou mít vždy naši podporu sankce proti těm, kdo jsou povaleči, narušovatelé lidských práv a plenitelé veřejných prostředků," uvedl na adresu vlády Stůl demokratické jednoty (MUD), který má většinu v parlamentu.

Několik odborníků se shodlo, že sankce mohou vést k bankrotu Venezuely. Venezuela je už několik let v ekonomické krizi, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků.

 

Právě se děje

Další zprávy