Provideři mohou chránit webové piráty, míní unie

Blahoslav Hruška
20. 7. 2007 16:35
Nemusí soudům vydávat jejich data

Brusel - Stahujete si načerno hudbu a filmy z netu? A obáváte se trestního postihu? Pak se vám blýská na lepší časy.

Generální advokátka Evropského soudního dvora totiž ve svém posudku rozhodla, že poskytovatelé internetového připojení mohou tajit data svých klientů, kteří jsou podezřelí z nelegálního sdílení souborů chráněných autorským zákonem.

Podle právničky Juliane Kokottové totiž členské státy mohou v občanskoprávních sporech zamezit zveřejňování dat o internetovém provozu. Neplatí to ovšem pro trestní kauzy.

K nejvyšší soudní instanci EU se obrátil španělský soud poté, co měl nejasno v kauze internetového pirátství. Audiovizuální společnost Promusicae totiž po Telefónice jako providerovi požadovala vydání údajů o uživatelích, kteří využívali aplikace KaZaA k nelegálnímu sdílení souborů.

Německo odsoudilo již 20 tisíc lidí

Evropský soudní dvůr vydá definitivní verdikt zřejmě na podzim. Jeho doporučení platí jako vodítko pro národní soudy.

Britové chtějí trestní odpovědnost přesunout rovnou na providery.
Britové chtějí trestní odpovědnost přesunout rovnou na providery. | Foto: Telefónica

Ty jsou ovšem k pirátům na webu mnohem přísnější. V sousedním Německu bylo od roku 2004 uzavřeno již 20 tisíc kauz. Průměrné peněžité tresty se přitom pohybují kolem 8 tisíc eur.

Ještě dál šla Belgie. Tamější soud totiž nařídil jednomu z poskytovatelů, že musí své servery nastavit tak, aby neumožňovaly nelegální stahování hudby pomocí programů jako jsou Bittorent nebo KazaA.

Britové chtějí dokonce právní zodpovědnost přesunout na providery.

 

Právě se děje

Další zprávy