Ženeva - Nezávislí experti OSN vyzvali Saúdskou Arábii, aby přestala utlačovat disidenty a propustila desítky politických aktivistů, kteří jsou vězněni od září. Informovala o tom agentura Reuters. V království bylo od loňského září podle odhadů OSN zadrženo více než 60 prominentních duchovních, novinářů, aktivistů a učitelů.
O utlačování disidentů už dříve informovaly organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW), mezinárodní organizace, jako je OSN, nicméně Saúdskou Arábii kritizuje zřídka.
Vláda Saúdské Arábie se k prohlášení expertů OSN zatím nevyjádřila. Rijád tvrdí, že v zemi nejsou političtí vězni, ale podle saúdskoarabských vládních zdrojů citovaných agenturou Reuters království sleduje činnost aktivistů s cílem zajistit stabilitu společnosti.
"Jsme svědky perzekuce ochránců lidských práv, kteří pokojně využívali práva na svobodu slova, shromažďování, sdružování a vyznání," uvedlo pět nezávislých expertů OSN s tím, že protiteroristické a jiné bezpečnostní zákony v zemi v posledních měsících sloužily k systematickému zatýkání disidentů.
Mezi zatčenými je například prominentní duchovní Salmán Audah, kterého experti z OSN označili za reformátora a vlivnou náboženskou postavu, jelikož se v minulosti zastával většího dodržování lidských práv v rámci islámského náboženského práva šaría. Dalším vězněným je spisovatel a učitel Abdalláh Málikí, obchodníci Isám Zamíl, Abdalazíz Šubajlí a Ísa bin Hamad Hamíd ze zakázaného saúdskoarabského sdružení pro občanská a politická práva.
"Navzdory tomu, že Saúdská Arábie byla v roce 2016 zvolena členem Rady OSN pro lidská práva, nadále umlčuje, svévolně vězní, zadržuje a utlačuje obhájce lidských práv a kritiky," uvedli experti.
O listopadové protikorupční čistce, při níž bylo v Saúdské Arábii zadrženo zhruba 200 princů, ministrů a obchodníků, experti v prohlášení nehovořili. Někteří z těchto zadržených byli propuštěni, když odevzdali část svého majetku.