Propast mezi chudými a bohatými v USA se rozevírá

gaz
17. 12. 2007 13:30
Procento nejbohatších vydělá víc než polovina populace

New York - Rozdíl v příjmech nejchudší a nejbohatší části americké populace se velmi rychle zvětšuje. Vyplývá to z nejnovější zprávy Úřadu pro rozpočet amerického Kongresu (COB).

Informoval o ní deník International Herald Tribune.

Pouze růst příjmů jednoho procenta nejbohatších Američanů byl mezi lety 2003 a 2005 více než o třetinu větší než celkové příjmy nejchudší pětiny americké populace.

Nejchudších dvacet procent domácností muselo v tomto období vystačit s 383,4 miliardy dolarů, zatímco nejbohatší procento utržilo o 524,8 miliardy více než dříve.

Nejbohatší procento pobírá více než polovina Američanů

Celkem příslušníci nejužší elity vydělali 1,8 bilionu dolarů, tedy 18,1 procenta příjmů všech Američanů. Ještě v roce 2003 to bylo 14,3 procenta.

Z analýzy statistiky vyplývá, že 3 miliony bohatých mají stejný příjem jako 166 milionů "chudých" Američanů. Spojené státy mají přibližně 303 milionů obyvatel, nejbohatší procento tak pobírá více peněz než polovina americké populace.

Zpráva Kongresu je založena na příjmech domácností, které zahrnují veškeré příjmy včetně sociálních dávek, a podle listu tak vytvářejí lepší obrázek o celkovém stavu společnosti.

Ostrůvky třetího světa lze najít i v nejbohatší zemi planety
Ostrůvky třetího světa lze najít i v nejbohatší zemi planety | Foto: Jacob Holdt

K prudkému nárůstu příjmů bohatých došlo zejména díky snížení daní u dlouhodobých investic a většiny dividend a také díky růstu akciového trhu. 

Ekonomika šlape, ne každý to ale cítí

Hlubší analýza zveřejněných čísel zatím chybí, a tak není možné říci, zda jsou za růstem spíše daňové škrty, či byl výraznější vliv stoupajících cen akcií.

"Nejsem schopen na to odpovědět, protože to jednoduše nevíme," prozradil listu ředitel COB Peter Orszag.

Dřívější zpráva, která byla založena pouze na statistikách z odvodu daní, ukázala, že tak veliké nůžky mezi movitými a nemajetnými naposledy existovaly v letech 1928 a 1929.

"Nemá smysl vykládat rodinám s malými a středními příjmy, jak máme skvělou ekonomiku, protože jejich ekonomika vypadá úplně jinak než u lidí na špičce," komentoval tento vývoj Jared Bernstein z washingtonského Institutu pro ekonomickou politiku.

"Je to ekonomika, která šlape, ale nešlape pro každého," dodal Bernstein. 

Čtěte také:
Jste vojákem USA? Skončíte jako bezdomovec

 

Právě se děje

Další zprávy