Washington – Propagandistická aktivita organizace Islámský stát na sociálních sítích klesá. Vyplývá to z průzkumu americké vojenské akademie West Point, na který upozornily The New York Times.
Radikální islamisté využívají sociální sítě a média k rekrutování nových sil ze zahraničí a dosud se jim takto podařilo získat na 30 000 bojovníků. S rostoucím vojenským tlakem na bitevním poli ale jejich aktivita na internetu a v médiích klesá.
"Není to jen pokles v číslech," upřesnil vedoucí výzkumu v Centru pro boj s terorismem a autor studie Daniel Milton. Upozorňuje na to, že změna nastala i po obsahové stránce. Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přestala prezentovat jako skutečný funkční stát s územím, institucemi a spokojenými obyvateli.
"Chalífát byl jejich velkým obchodním artiklem. Nyní je tu neschopnost říci ´vyvíjíme činnost, která z nás dělá stát´," vysvětlil s tím, že právě to bývalo jejich největším lákadlem pro nové stoupence. Většinu zpráv, které nyní islamistická propaganda publikuje, tvoří informace týkající se armády a vojenského tažení. Témata, jako je civilní život, obchod nebo správa území se dostávají do pozadí.
Všichni členové Islámského státu jsou především bojovníci
Mnohem méně se také objevují videozáznamy z poprav zajatců nebo zrádců organizace.
Ačkoliv jedním z důvodů poklesu činnosti mohou být snahy společností vlastnících sociální sítě džihádisty blokovat, autoři studie věří, že skutečnou příčinou jsou problémy, s nimiž se islamisté uvnitř své organizace potýkají.
Nejúčinnější byla propaganda v roce 2014, kdy šla ruku v ruce s úspěšným tažením a zabíráním nového území. Poselství o vítězství islamistické ideologie se šířilo a lákalo muslimy po celém světě, aby se připojili.
Loni v srpnu, kdy kampaň dosahovala svého vrcholu, islamisté vydali přes 700 příspěvků v médiích v Sýrii a okolních zemích. Letos v srpnu číslo kleslo na pouhých 200.
"Lidé z Islámského státu, kteří se starají o média, jsou také bojovníci," upozornil Milton. "A když bojují, nemohou vydávat svá poselství."
V pondělí navíc islamisté oficiálně přiznali, že během náletů v Rakce byl minulý měsíc zabit jejich "ministr informací".
Ideologie a její hrozba zůstávají
Přestože slábnoucí propaganda může znamenat celkové oslabení radikálů, hrozba islamismu přetrvává.
Ideologie IS byla vždy nedílnou součástí jeho síly v boji proti nemuslimskému světu. Odborníci proto varují, že inspirací pro teroristické činy může být i dlouho poté, co bude jednoho dne poražen. Riziko teroristických útoků v Evropě je podle mnoha odborníků nyní spíše ještě větší.
Islamistická ideologie jako taková nikam nezmizela a i přes pokles propagandy namířené na muslimy v zahraničí jí jsou vystavovány tisíce mladých lidí a dětí na území, které džihádisté v Sýrii a Iráku dobyli.
"Jak se vypořádat se všemi těmi dětmi, které měly tyto zkušenosti a byly vystaveny tomuto světonázoru? To bude dlouhodobý problém," uzavřel Daniel Milton.