Pronájem dělohy? V Indii za 200 tisíc

mih
23. 3. 2008 14:51
Vláda změní zákony kvůli boomu náhradního mateřství

Dillí - Levná lékařská péče, nejasné zákony a jejich kontrola a vysoký počet žen, které jsou ochotné za relativně nízký obnos zákrok podstoupit. To jsou důvody, proč se Indie stala zemí, kam cizinci nejčastěji jezdí kvůli takzvanému náhradnímu mateřství.

Připomíná to továrny na děti. Stačí specializované indické klinice dodat vajíčko a spermie. Lékaři indické ženě vpraví do těla cizí uměle oplodněné vajíčko, ona plod donosí, porodí a dítě potom odevzdá jeho genetickým rodičům, povětšinou cizincům.

Náhradní mateřství využívají neplodné páry, které nemohou mít dítě ani díky umělému oplodnění. Jde například o ženy, kterým lékaři museli odstranit dělohu.

Čtrnáctiletá Lalita Saini z vesnice Alsisar nedaleko Džaipuru je nešťastná. Musí si totiž vzít za muže devatenáctiletého chlapce ze sousední vesnice. Určili to rodiče. Podobný osud potká zhruba polovinu indických dívek před dovršením osmnácti let. Aktivisté varují, že mladé dívky se mnohem častěji stávají obětmi domácího násilí, sexuálního obtěžování. Většina z nich ani nedokončí základní školu.
Čtrnáctiletá Lalita Saini z vesnice Alsisar nedaleko Džaipuru je nešťastná. Musí si totiž vzít za muže devatenáctiletého chlapce ze sousední vesnice. Určili to rodiče. Podobný osud potká zhruba polovinu indických dívek před dovršením osmnácti let. Aktivisté varují, že mladé dívky se mnohem častěji stávají obětmi domácího násilí, sexuálního obtěžování. Většina z nich ani nedokončí základní školu. | Foto: Reuters

V Indii vyjde náhradní mateřství na zhruba 200 tisíc korun, zatímco třeba v USA by zájemci zaplatili více než desetinásobek. V Česku je - stejně jako v mnoha dalších částech Evropy - taková praxe zakázaná.

V indických novinách a na internetu se navíc objevují inzeráty, ve kterých své dělohy nabízejí k pronajmutí samy jednotlivé Indky. Řada chudých indických žen si nošením cizích dětí vydělává na živobytí.

Společně s umělým oplodňováním tvoří náhradní mateřství jakýsi těhotenský průmysl, ve kterém v Indii proteče podle odhadů v přepočtu 100 až 150 miliard korun ročně.

Indická vláda přiznává, že počet zákroků stále roste. Britský deník The Times nyní informoval, že vláda chce proto předělat zákony a dosud běžnou praxi v Indii změnit.

Vláda připravuje normy, které "ochrání práva dětí a emoční práva žen". Diskutuje se například o tom, od jakého věku by mělo být nošení dětí povoleno a zda všechny neplodné ženy budou moci o takový zákrok požádat.

Zpřísnění se chystá hlavně pro cizince. Například by mělo být obtížnější vycestovat s takovým novorozencem z Indie.

 

Právě se děje

Další zprávy