Viděl jsem zlaté záchody. Ruský inženýr tvrdí, že pracoval v Putinově luxusním paláci

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
7. 12. 2022 6:38
Loni v červenci ruský investigativní server MBCH-Media odhalil tajemství nejstřeženějšího komplexu v zemi. Popsal, že v luxusním sídle prezidenta Vladimira Putina v Novo-Ogaryovu nedaleko Moskvy se nachází zlaté záchody nebo gauč za téměř čtyři miliony korun. Nyní se objevil muž, který tvrdí, že v areálu pracoval.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Stanislav Čekaljov na záběrech prohlašuje, že na vlastní oči viděl luxusní vybavení sídla ruského prezidenta včetně zlatých záchodů. Stále se rozrůstající vládní komplex v Moskevské oblasti, který Putin využívá přes dvacet let, má údajně rozlohu šedesáti hektarů a je obehnaný šestimetrovým plotem. Média o něm hovoří jako o "nejtajnějším ruském městě".

Novo-Ogaryovo je vedle Kremlu jednou z oficiálních rezidencí ruského prezidenta, Putin zde přijímá zahraniční návštěvy a během pandemie koronoviru tu pobýval v izolaci. Součástí komplexu je podle ruského investigativního serveru MBCH-Media například pětipatrový sportovní areál s ledovou plochou, čtyřpatrový dům pro hosty, soukromé lázně, ledový palác nebo nemocnice. Nechybí zde ani tajný tunel, který vede do Putinovy soukromé rezidence.

Podívejte se do jiného Putinova paláce u Černého moře:

Čekaljov, který z Ruska utekl po začátku invaze na Ukrajinu, dříve pracoval jako inženýr a zahradní architekt a podle jeho vlastních slov jeho služeb využívala řada vlivných zákazníků. Loni v prosinci ho oslovil Dmitrij Tambocev, generální ředitel a majitel společnosti Water Engineer, která spolupracuje s ruskými politiky. Nabídl mu, aby se podílel na instalaci automatického zavlažovacího systému na pozemku, který střeží tajná služba FSB.

Tehdy ještě netušil, že jde o práci na v areálu v Novo-Ogaryovu. Redakce ruského nezávislého serveru Vjorstka sídlícího v Praze získala Čekaljovovu pracovní smlouvu a další dokumenty dokládající jeho tvrzení.

Uprchlý ruský inženýr ve videu z Gruzie také oznámil, že vydá počítačovou hru, pro kterou využije nákresy prezidentova sídla. "Nejspíš se zeptáte, kde jsou snímky gauče, nákresy tajných tunelů, nemocnice nebo kde je informace o systému bezpečnosti a počtu strážců? Na všechny dotazy odpovím prostřednictvím hry, která bude na sto procent napodobovat Putinovu rezidenci," dodává.

Nepovedená cesta na Ukrajinu

Devětadvacetiletý Čekaljov tvrdí, že v Putinově komplexu pracoval do letošního ledna. Na konci února vystoupil proti invazi na Ukrajinu a o měsíc později z Ruska utekl do Černé Hory.

Čekaljov se odtud rozhodl vydat na ukrajinskou hranici, aby vyhledal představitele ukrajinských bezpečnostních složek s nabídkou, že jim pomůže do Putinova komplexu proniknout v převleku za dělníky. Obstaral si tranzitní vízum a přes Srbsko zamířil do rumunského hlavního města Bukurešť, kde ho zadrželi pohraničníci. "Strávil jsem den na letišti. Důstojníkovi jsem řekl, že mířím na Ukrajinu, protože mám utajované informace, které musím předat," popisuje Čekaljov serveru Vjorstka.

Rumunské úřady ho ale deportovaly zpět do Srbska, kde si alespoň sjednal schůzku na ukrajinské ambasádě v Bělehradu. Tam dostal kontakt na nejmenovaného muže, kterému prý poslal nejen dokumenty a nákresy týkající se rezidence v Novo-Ogaryovu, ale také dvanáctihodinovou zvukovou nahrávku rozhovorů s kolegy, jejichž úryvky zveřejnil ve videu.

Další palác u Černého moře

Čekaljov nakonec ze Srbska zamířil nejprve do Turecka a poté do Gruzie, kde počítačovou hru vyvíjí. Rus v upoutávce slibuje, že v ní bude možné bojovat proti agentům FSB, Putinovi nebo čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, a žádá fanoušky o peníze.

Dmitrij Tambocev, který mu práci v luxusním komplexu nabídl, prohlásil, že doufá, že se Čekaljovovým chováním budou zabývat odpovědné ruské orgány. "Už se pohřbil," dodal výhružně.

Vladimir Putin kromě paláce v Novo-Ogaryovu údajně využívá luxusní soukromou rezidenci u města Gelendžik na pobřeží Černého moře. Podle investigativní reportáže opozičníka Alexeje Navalného se jedná o největší soukromou obytnou budovu v Rusku, kde kromě přístavu pro jachty nechybí ani koncertní sál, kasino, rozlehlé vinice nebo tři heliporty. K vlastnictví opulentního komplexu se loni v lednu přihlásil oligarcha Arkadij Rotenberg blízký ruskému prezidentovi.

Video: Podívejte se, jak vypadá údajný Putinův palác u Černého moře (6. 12. 2022)

Údajný Putinův palác na záběrech Alexeje Navalného. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/ Алексей Навальный
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy