Viděl jsem zlaté záchody. Ruský inženýr tvrdí, že pracoval v Putinově luxusním paláci

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
7. 12. 2022 6:38
Loni v červenci ruský investigativní server MBCH-Media odhalil tajemství nejstřeženějšího komplexu v zemi. Popsal, že v luxusním sídle prezidenta Vladimira Putina v Novo-Ogaryovu nedaleko Moskvy se nachází zlaté záchody nebo gauč za téměř čtyři miliony korun. Nyní se objevil muž, který tvrdí, že v areálu pracoval.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Stanislav Čekaljov na záběrech prohlašuje, že na vlastní oči viděl luxusní vybavení sídla ruského prezidenta včetně zlatých záchodů. Stále se rozrůstající vládní komplex v Moskevské oblasti, který Putin využívá přes dvacet let, má údajně rozlohu šedesáti hektarů a je obehnaný šestimetrovým plotem. Média o něm hovoří jako o "nejtajnějším ruském městě".

Novo-Ogaryovo je vedle Kremlu jednou z oficiálních rezidencí ruského prezidenta, Putin zde přijímá zahraniční návštěvy a během pandemie koronaviru tu pobýval v izolaci. Součástí komplexu je podle ruského investigativního serveru MBCH-Media například pětipatrový sportovní areál s ledovou plochou, čtyřpatrový dům pro hosty, soukromé lázně, ledový palác nebo nemocnice. Nechybí zde ani tajný tunel, který vede do Putinovy soukromé rezidence.

Podívejte se do jiného Putinova paláce u Černého moře:

Čekaljov, který z Ruska utekl po začátku invaze na Ukrajinu, dříve pracoval jako inženýr a zahradní architekt a podle jeho vlastních slov jeho služeb využívala řada vlivných zákazníků. Loni v prosinci ho oslovil Dmitrij Tambocev, generální ředitel a majitel společnosti Water Engineer, která spolupracuje s ruskými politiky. Nabídl mu, aby se podílel na instalaci automatického zavlažovacího systému na pozemku, který střeží tajná služba FSB.

Tehdy ještě netušil, že jde o práci na v areálu v Novo-Ogaryovu. Redakce ruského nezávislého serveru Vjorstka sídlícího v Praze získala Čekaljovovu pracovní smlouvu a další dokumenty dokládající jeho tvrzení.

Uprchlý ruský inženýr ve videu z Gruzie také oznámil, že vydá počítačovou hru, pro kterou využije nákresy prezidentova sídla. "Nejspíš se zeptáte, kde jsou snímky gauče, nákresy tajných tunelů, nemocnice nebo kde je informace o systému bezpečnosti a počtu strážců? Na všechny dotazy odpovím prostřednictvím hry, která bude na sto procent napodobovat Putinovu rezidenci," dodává.

Nepovedená cesta na Ukrajinu

Devětadvacetiletý Čekaljov tvrdí, že v Putinově komplexu pracoval do letošního ledna. Na konci února vystoupil proti invazi na Ukrajinu a o měsíc později z Ruska utekl do Černé Hory.

Čekaljov se odtud rozhodl vydat na ukrajinskou hranici, aby vyhledal představitele ukrajinských bezpečnostních složek s nabídkou, že jim pomůže do Putinova komplexu proniknout v převleku za dělníky. Obstaral si tranzitní vízum a přes Srbsko zamířil do rumunského hlavního města Bukurešť, kde ho zadrželi pohraničníci. "Strávil jsem den na letišti. Důstojníkovi jsem řekl, že mířím na Ukrajinu, protože mám utajované informace, které musím předat," popisuje Čekaljov serveru Vjorstka.

Rumunské úřady ho ale deportovaly zpět do Srbska, kde si alespoň sjednal schůzku na ukrajinské ambasádě v Bělehradu. Tam dostal kontakt na nejmenovaného muže, kterému prý poslal nejen dokumenty a nákresy týkající se rezidence v Novo-Ogaryovu, ale také dvanáctihodinovou zvukovou nahrávku rozhovorů s kolegy, jejichž úryvky zveřejnil ve videu.

Další palác u Černého moře

Čekaljov nakonec ze Srbska zamířil nejprve do Turecka a poté do Gruzie, kde počítačovou hru vyvíjí. Rus v upoutávce slibuje, že v ní bude možné bojovat proti agentům FSB, Putinovi nebo čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, a žádá fanoušky o peníze.

Dmitrij Tambocev, který mu práci v luxusním komplexu nabídl, prohlásil, že doufá, že se Čekaljovovým chováním budou zabývat odpovědné ruské orgány. "Už se pohřbil," dodal výhružně.

Vladimir Putin kromě paláce v Novo-Ogaryovu údajně využívá luxusní soukromou rezidenci u města Gelendžik na pobřeží Černého moře. Podle investigativní reportáže opozičníka Alexeje Navalného se jedná o největší soukromou obytnou budovu v Rusku, kde kromě přístavu pro jachty nechybí ani koncertní sál, kasino, rozlehlé vinice nebo tři heliporty. K vlastnictví opulentního komplexu se loni v lednu přihlásil oligarcha Arkadij Rotenberg blízký ruskému prezidentovi.

Video: Podívejte se, jak vypadá údajný Putinův palác u Černého moře (6. 12. 2022)

Údajný Putinův palác na záběrech Alexeje Navalného. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/ Алексей Навальный
 

Právě se děje

Další zprávy