Kábul - To, co nedokázala propagační kampaň kábulské vlády a intenzivní postřik z amerických letounů, svedla hravě plíseň. Polovina letošní úrody máku v Afghánistánu je zničena a cena opia vyletěla strmě vzhůru.
Afghánští rolníci se ovšem zlobí, protože přišli o část výdělku. Experti pro boj s narkotiky se zase obávají, že to v příštím roce povede jen k rozšíření osevních ploch a návratu k původní úrovni produkce opia.
"Jedná se o dobrou zprávu, na druhou stranu je ale třeba vyvarovat se přehnaného optimismu," citovala agentrura AP výkonného ředitele úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Jurije Fedotova.
Zatímco loni se z přibližně 123 tisíc hektarů, na nichž se mák v Afghánistánu pěstuje, získalo 6900 tun opia, letos to bylo podle odhadů UNODC pouze 3600 tun.
Špatná úrada vedla k tomu, že za kilogram surového opia dnes překupníci nabízejí 169 dolarů, o sto dolarů více než před rokem.
Helmand a Kandahár
Pomocí trhu s opiem financuje značnou část svých aktivit fundamentalistické hnutí Tálibán.
Odhaduje se, že tálibánci v jižních provinciích země získají díky pašování narkotik a speciální "dani", kterou uvalují na pěstitele, až 150 milionů dolarů ročně.
Provincie Kandahár a Helmand, které Tálibán nyní takřka kompletně kontroluje, zajišťují 83 procent afghánské produkce opia.
"Většina oblastí na jihu je mimo dosah OSN a nevládních organizací," zdůrazňuje Fedotov. "Dvacet provincií, v nichž se výrobu opia podařilo vymýtit, leží na severu země."
Experti se teď obávají, že plíseň, která postihla pole s mákem, rolníky přiměje k tomu, aby svá pole přestali osévat z větší části obilím.
"Neexistuje žádná plodina, která by při těchto cenách mohla konkurovat opiu," tvrdí Jean-Luc Lemahieu z afghánské pobočky UNODC.
Kromě opia dodávají afghánští rolníci na světové trhy každoročně také několik tisíc tun hašiše.
Produkce drog vyletěla do astronomických výšek právě po pádu Tálibánu, svrženého v roce 2001. Ten výrobu a distribuci drog do té doby přísně trestal.
Pětina končí v Evropě
Afghánistán zajišťuje devadesát procent celosvětové produkce opia. Dvě třetiny celkového objemu drogy jsou ještě na aghánském území v tajných výrobnách přeměněny rafinací v heroin.
Čtyřicet procent tohoto produkce putuje přes Pákistán dále na východ, třetina je pašována přes středoasijské republiky do Ruska a dále do Evropy. Čtvrtina směřuje do Íránu a pak se přes Turecko dostává na Balkán a do Itálie.
Pouze dvě procenta jsou zabavena na afghánském území, přibližně pětinu se podaří zadržet ještě předtím, než se dostane do rukou "spotřebitelům".
Devatenáct procent afghánského opia se konzumuje v Evropě, patnáct procent v Rusku a Íránu, dvanáct procent v Číně a sedm procent v Indii.
Celosvětový objem trhu s afghánským opiem a heroinem činí 65 miliard dolarů ročně. V Evropě se gram heroinu v závislosti na kvalitě prodává za třicet až dvě stě eur.