Ve večerním hlasování získala na svou stranu 162 senátorů, 157 hlasovalo proti ní. Získala tak o pouhý hlas více, než bylo potřebný počet hlasů.
Byla to přitom právě horní sněmovna parlamentu, která před týdnem neschválila program zahraniční politiky kabinetu. Senátorům se nelíbila hlavně přítomnost italských jednotek v Afghánistánu.
V Senátu s těsnou většinou
Zatímco v Poslanecké sněmovně, která bude o důvěře hlasovat v pátek, má Prodi poměrně jasnou převahu, v horní komoře parlamentu disponuje jeho koalice jen těsnou většinou jednoho hlasu.
Itálie čeká na novou vládu
Vládu však podpořili čtyři ze sedmi doživotních senátorů, což bylo rozhodující. Hlas Prodimu dali bývalí prezidenti Carlo Azeglio Ciampi a Oscar Luigi Scalfaro, dále bývalý premiér Emilio Colombo a nositelka Nobelovy ceny za medicínu Rita Leviová Montalciniová. Naproti tomu expremiér Giulio Andreotti vládě překvapivě hlas nedal
"Jsem velmi spokojen, nyní si půjdeme pro důvěru do dolní komory," řekl podle agentury Reuters krátce po hlasování Prodi.
Poslední průzkumy veřejného mínění nicméně ukazují, že si setrvání Prodiho v úřadu přejí jen čtyři Italové z deseti. Mnoho voličů je pro úřednickou vládu nebo pro nové volby, naznačuje průzkum zveřejněný dnes listem Corriere della Sera.
Na 40 procent dotázaných usoudilo, že vláda vydrží jen několik měsíců, a 22 procent jí dává rok až dva trvání, rozhodně však ne celé pětileté funkční období.
Tyto údaje svědčí podle analytiků o tom, jak je veřejnost znepokojena a jaká u ní panuje nejistota a pesimismus.
Různorodá koalice bojuje
Prodiho vládu tvoří směsice stran od levice, Zelených a reformistů po liberály a centristy blízké katolické církvi. V mnoha bodech se strany rozcházejí.
Proto premiér ve svém úterním projevu v parlamentu připomněl, že strany koalice musejí respektovat všeobecný zájem společné akce kabinetu a musejí respektovat vládní program a držet se ho.
Pokud vláda dnes v Senátu uspěje, nebude mít zdaleka vyhráno. V Poslanecké sněmovně, kde ji čeká hlasování o důvěře v pátek, má sice pohodlnou většinu, ale v Senátu může mít dál problémy.
Dva senátoři z řad radikální levice už dali najevo, že si do budoucna vyhrazují volnost rozhodnutí v některých klíčových otázkách, jako je financování italské mise v Afghánistánu.
Opoziční pravý střed v čele se Silviem Berlusconim si přeje předčasné volby. Potvrzení Prodiho v úřadu může podle opozičních vůdců jen prodloužit agonii stávajícího kabinetu.