Padla italská vláda, hledá se nová

Red Zah, Reuters
22. 2. 2007 0:16
Řím - Italský kabinet prohrál důležité hlasování v Senátu a rozhodl se složit funkce. Prezident už dnes zahájí jednání o nové vládě.
Pravicová opozice v italském Senátu se raduje poté, co vláda neuspěla v hlasování o koncepci zahraniční politiky kabinetu Romana Prodiho
Pravicová opozice v italském Senátu se raduje poté, co vláda neuspěla v hlasování o koncepci zahraniční politiky kabinetu Romana Prodiho | Foto: Reuters

Italská koaliční vláda si na sebe upletla bič. Schválení vlastní koncepce zahraniční politiky v Senátu označila za otázku svého přežití. Potom prohrála.

Ministr zahraničí Massimo D'Alema v úterý v rozhovoru pro deník La Stampa prohlásil, že pokud vládní návrh horní sněmovnou parlamentu neprojde, bude Prodiho vláda uvažovat o demisi.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Když pak ve středu v Senátu, jemuž vládní koalice vévodí pouze o jeden jediný hlas, zvedlo pro předlohu ruku pouze 158 senátorů namísto 160 potřebných, z lavic opozice se neslo hlasité: "Demise, demise, demise."

Renato Schifani ze strany Vpřed Itálie (Forza Italia) expremiéra Silvia Berlusconiho dokonce mával vydáním listu La Stampa se slovy:

"Mám v rukou nejdůležitější deník v zemi s deklarací ministra zahraničí D´Alemy: 'Rezignujeme, pokud nezískáme většinu.'"

"Už tu není žádná většina. Neexistuje žádná Prodiho vláda. V této sněmovně neuspěla," dodal.

Prezident demisi přijal

Prodi po hlasování okamžitě svolal mimořádnou schůzku svého kabinetu. Tam se ministři dohodli, že kolektivně složí funkce.

Prezident Giorgio Napolitano promptně přerušil návštěvu severoitalské Boloně a vrátil se do Říma, aby demisi mohl z rukou premiéra osobně přijmout.

Jednání s představiteli parlamentních stran o vytvoření nového kabinetu hodlá podle agentury Reuters zahájit už dnes.

Hlavní strana vládní koalice nicméně ještě ve středu večer vyjádřila plnou podporu Romanu Prodimu. "Jsme plně připraveni znovu vyjádřit důvěru Prodimu," uvedl šéf klubu strany Olovoníku Dario Franceschini.

Afghánistán a základna USA

Široká středolevá koalice tvořená od katolíků přes komunisty až po zelené se v otázkách zahraniční politiky sama nemohla shodnout.

Stoupenci rozšíření americké základny v italské Vicenze protestovali před italským parlamentem. Odpůrci pak ve Vicenze.
Stoupenci rozšíření americké základny v italské Vicenze protestovali před italským parlamentem. Odpůrci pak ve Vicenze. | Foto: Reuters

Pacifistům se nelíbila neochota vlády stáhnout italské vojáky z mise v Afghánistánu - a to přesto, že na žádost Washingtonu navýšit jejich počty ze současných 1900 Prodiho vláda nereagovala.

A skutečným kamenem úrazu se stalo plánované rozšíření a modernizace již existující americké základny u Vicenzy.

Před několika dny tam odpůrci americké základny demonstrovali s hesly "Ne základnám", "Ameriko, děkujeme, ale nechceme", "Základny domů" či "Yankeeové, běžte domů."

Vedle rudých vlajek komunistů se v ulicích hned několika italských měst objevily také duhy pacifistů a zelená ochránců životního prostředí. Protiválečné vládní strany se tak postavily proti lednovému rozhodnutí vlády o rozšíření základny.

Kde je vládní solidarita?

"Účast komunistů a zelených na demonstracích nenarušuje vládní solidaritu," snažil se přesto Romano Prodi zachovat zdání vnitřní jednoty kabinetu.

Dejme hlavy dohromady - Massimo D'Alema a Romano Prodi
Dejme hlavy dohromady - Massimo D'Alema a Romano Prodi | Foto: Reuters

Generální tajemník Strany italských komunistů (PDCI) Olivier Diliberto však před týdnem otevřeně vyzval Prodiho, aby své rozhodnutí zrušil. 

Prodi, který si nepřeje napětí ve vztazích se Spojenými státy a ctí proto spojenecké závazky svého předchůdce Silvia Berlusconiho, dal už několikrát najevo, že své rozhodnutí měnit nehodlá.

USA plánují zdvojnásobit velikost základny ve Vicenze a chtějí také zvýšit počet vojenského personálu. Odpůrci tohoto plánu se ale obávají, že rozšířená základna by se mohla stát terčem teroristického útoku.

 

Právě se děje

Další zprávy