Procházka vesmírem?Připlaťte 340 milionů

lem
24. 7. 2006 12:00
Washington - Máte v plánu podívat se do vesmíru? Už pár let to není problém, pokud si nyní připlatíte, můžete se jím dokonce i projít.
Zatím si desetidenní cestu na ISS zaplatili tři civilisté - Dennis Tito, Mark Shuttleworth a Greg Olsen.
Zatím si desetidenní cestu na ISS zaplatili tři civilisté - Dennis Tito, Mark Shuttleworth a Greg Olsen. | Foto: Reuters

Lidé, kteří se až dosud chtěli vypravit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), zaplatili za cestu 20 milionů dolarů, tedy 450 milionů korun.

Moskva se nyní rozhodla svoji komerční nabídku rozšířit. Za dalších 15 milionů dolarů (338 milionů korun) se budou moci projít i kolem stanice.

Na svých webových stránkách o tom píše časopis New Scientist.

Procházka vesmírem chyběla

Cesty, které se uskuteční na ruských lodích Sojuz a při nichž budou moci astroturisté zůstat několik dní na ISS, pořádá společnost Space Adventures of Vienna ve spolupráci s ruskými úřady.

Zatím si desetidenní cestu na ISS zaplatili tři civilisté - Dennis Tito, Mark Shuttleworth a Greg Olsen. Po návratu zpět na Zemi si však všichni tři posteskli, že procházka ve vesmíru je to, co jim na milionovém výletu chybělo nejvíc.

Americká společnost Space Adventures of Vienna proto nově plánuje výstupy do volného kosmu. 

Uskuteční se z ruského modulu ISS a turistovi při nich bude asistovat ruský člen posádky stanice. 

Zatímco profesionální astronauti v otevřeném kosmu většinou stráví přibližně šest hodin, pro turisty to bude asi hodina a půl vyhrazená především na fotografování a pořizování videozáznamů.

"Je to opravdu nezapomenutelná zkušenost projít se vesmírem," prohlásila mluvčí Space Adventures of Vienna Stacey Tearneová.

Moskva o svém plánu ještě neinformovala

Plán pořádat turistické výstupy do kosmu ale musí ještě schválit americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) i další partneři, kteří s Rusy na budování ISS spolupracují. Moskva je však o tom prý ještě neinformovala.

Astronauti Mike Fossum (vlevo) a Piers Sellers vyměňují nefunkční součástku na staničním mobilním transportéru.
Astronauti Mike Fossum (vlevo) a Piers Sellers vyměňují nefunkční součástku na staničním mobilním transportéru. | Foto: Reuters

"Nemáme od naších partnerů žádné informace o prodeji vesmírných procházek, takže vám neposkytnu žádný komentář," odpověděla na otázku časopisu  New Scientist mluvčí NASA Melissa Matthewsová.

Potvrdila však zprávy o tom, že v budoucnosti budou komerční lety do vesmíru delší - místo současných deseti dnů stráví turisté ve vesmíru 16 až 18 dnů a zpřísněn bude také jejich výcvik. Kromě půlročního výcviku absolvuje každý vesmírný cestovatel ještě speciální měsíční trénink přímo v Rusku.

 

Právě se děje

Další zprávy