Los Angeles - Jsou to dva roky, co v domě v Los Angeles zemřel zpěvák Michael Jackson. Příčinu smrti lékaři zjistili záhy poté: po předávkování anestetikem propofolem mu selhalo srdce. Stále však není jasné, zda si "Král popu" může za svou smrt sám, nebo jestli nese vinu někdo jiný.
Fanoušci popové legendy už ale brzy budou znát i tuto odpověď. Ve Spojených státech začíná v úterý večer našeho času proces, který by měl příběh Michaela Jacksona "doříct". Mimochodem - nejvíce sledovaný proces od dob, kdy Amerika soudila fotbalistu O. J. Simpsona.
Obviněným je lékař Conrad Murray. Žaloba ho viní z toho, že populárního zpěváka - byť neúmyslně - zabil. Tím, že mu 25. června 2009 podal smrtelnou dávku už zmiňovaného propofolu.
Obrazem: K soudu přišla Jacksonova rodina
Soud sleduje (nejen) celá Amerika. "Očekává se, že nechá veřejnost nahlédnout do posledních dnů Krále popu," píše agentura Reuters. Proces s mnoha prominetními svědky totiž bude živě přenášet televize.
Obžaloba na počátku procesu uvedla, že Murrayho činy, zanedbání a nekompetentní kroky přímo vedly k Jacksonově smrti. "Michael Jackson doslova vložil svůj život do rukou Conrada Murrayho. Tato nemístná důvěra jej stála život," řekl hlavní žalobce David Walgren ve více než hodinového proslovu.
Lékař podle něj objednával další a další dodávky propofolu, i když věděl, že fyzický a psychický stav jeho pacienta není dobrý.
Musíme být fenomenální, přál si Jackson
Žalobce to doložil nahrávkou z 10. května 2009, na níž umělec evidentně mluví pod vlivem neznámých látek o připravované koncertní šňůře.
"Musíme být fenomenální," říká na ní Jackson zastřeným, přerývaným a místy málo srozumitelným hlasem. "Když lidé po té show budou odcházet, když budou odcházet po mé show, musejí si říkat, že nic takového ve svém životě neviděli," dodal. Murray, který si telefonát nahrál, podle obžaloby ignoroval zjevné potíže svého pacienta a nepřestal mu podávat propofol.
Obhájce lékaře Ed Chernoff hájí svého klienta s tím, že zpěvák si v osudný den vzal léky v rozporu s tím, co mu doporučil Murray. Podle něj si vzal osm tablet léku na nespavost lorazepamu a poté i propofol. "V těle si tak vytvořil dokonalou bouři, která ho zabila," uvedl. Lékař podle něj už nemohl nic dělat. "Michael Jackson si svou smrt zavinil sám," podotkl Chernoff.
Rozsudek má padnout za pět týdnů. Obviněnému hrozí až čtyři roky vězení.
Co mluví proti doktorovi
Doktora Murrayho si zpěvák najal za honorář 150 000 dolarů měsíčně, když připravoval svůj comeback šňůrou koncertů, které měly začít v Londýně v červenci 2009.
Jackson na turné This Is It přistoupil v době, kdy byl na pokraji finančního krachu (dlužil 400 milionů dolarů) a kdy se ještě nevzpamatoval z obvinění ze zneužívání dětí.
Podle Murrayho obhájců se obával neúspěchu, a z toho pramenila i jeho nespavost.
Běžné léky brát nechtěl nebo nemohl, a tak od lékařů požadoval silné anestetikum.
Jenže: Propofol jako "lék na spaní" Murray správně vůbec nabízet nesměl - dává se jen při operacích. V době, kdy ho Jacksonovi podával, navíc nebyl v dosahu žádný anesteziolog.
Murray také po vpíchnutí propofolu nedostatečně kontroloval zpěvákovy tělesné funkce. Podle vyšetřovatelů lékař v den Jacksonova úmrtí 11 minut telefonoval se servírkou, kterou znal z restaurace v Houstonu.
Rozhovor údajně ukončil až poté, co zjistil, že zpěvák nedýchá.
Obhajoba na vodě
Právě svou nepřítomností v době Jacksonova skonu se ale obviněný lékař - paradoxně - hájí. Tvrdí, že si zpěvák musel poté, co od něj Murray odešel, vzít ještě další dávku propofolu, kterou údajně vypil.
Svědčí o tom prý nález anestetika v žaludku při nařízené soudní pitvě. Američtí lékaři ale verzi o "vypití" propofolu vesměs nevěří.
Jeden ze svědků obhajoby, lékař David Adams, naopak tvrdí, že je možné, že zpěvák propofol popíjel. Ve společných hovorech prý anestetikum často nazýval svým "mlékem".
Prominenti coby svědci
Murray by formálně obviněn v únoru 2010. Zřejmě by zůstal ve vazbě, ale složil kauci 75 000 dolarů.
Během procesu mají vypovídat i Jacksonovy děti, 14letý Prince a 13letá Paris. Oba byli podle agenturních zpráv u toho, když se Murray pokoušel jejich otce oživit.
Svědčit budou lékaři, kteří zpěváka převáželi do nemocnice, experti z různých oblastí medicíny, choreograf či partnerky obviněného.
U soudu se zcela jistě objeví i Jacksonovi rodiče, jeho sestra Janet a další celebrity.
Advokáti obviněného lékaře od začátku upozorňují na to, že Michael Jackson byl v době své smrti zoufalý, možná i na pokraji psychického zhroucení.
O vině či nevině lékaře Conrada Murrayho rozhodne 12členná porota, vybraná ze seznamu 400 kandidátů. Žádný z porotců v písemném dotazníku neuvedl, že by měl v minulosti s lékaři jakékoliv potíže, neměli by tudíž být zaujatí.