Proč Obama zrušil radar? Je drahý a Íránci jsou pozadu

Roman Gazdík
17. 9. 2009 10:25
Washington má teď také zcela jiné priority
Reforma zdravotnictví vyvolala vyostřenější debatu, než kterýkoli jiný Obamův návrh. Kdepak stimulační balíčky, oteplování a Guantánamo...
Reforma zdravotnictví vyvolala vyostřenější debatu, než kterýkoli jiný Obamův návrh. Kdepak stimulační balíčky, oteplování a Guantánamo... | Foto: Reuters

Washington - Peníze, vztahy s Ruskem, otázka spolehlivosti systému a změna pohledu na íránský raketový program - to jsou důvody, proč administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy zrušila plány na vybudování protiraketového deštníku v Česku a Polsku.

Český radar a polské antirakety nebyly nikdy Obamovým vysněným projektem. Zdědil ho po svém předchůdci Georgi W. Bushovi a nová administrativa nikdy neskrývala svůj mnohem chladnější přístup.

Brzy obrátil i staronový ministr obrany USA Robert Gates, který na jaře překvapil prohlášením, že ohledně radaru není zatím nic jisté.

I při washingtonském setkání s tehdejším českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem jeho americká kolegyně Hillary Clintonová dotvrzovala, že půjde o "rozhodnutí íránské vlády," a to, jakým způsobem se postaví ke svému jadernému programu.

Bushova administrativa přitom chtěla prosadit zřízení raketového deštníku stůj co stůj.

Vyslanci USA, kteří přijíždějí do Evropy o důvodech rozhodnutí Bílého domu informovat, už ve čtvrtek dorazili do Varšavy a ještě dnes pak přijedou do Prahy. Podle amerického tisku si budou dávat velký pozor, aby zdůraznili to, že za rozhodnutím stojí především záležitosti technického, a nikoli politického charakteru.

Demokratům se obzvláště v době ekonomické krize nelíbila ani jeho cena (přes miliardu dolarů) a ve vzduchu navíc stále visela otázka, zda to celé bude funkční.

Íránci jsou pozadu

Administrativa nyní končí šedesátidenní revizi potřebnosti a funkčnosti systému a podle činitelů, kteří se s jejími výsledky seznámili, je důvodem změny amerického postoj především stav íránského raketového programu.

Za republikánů v Bílém domě Pentagon předpokládal, že Íránci zkonstruují efektivní mezikontinentální střelu do roku 2015, nyní si však Američané myslí něco jiného.

Íránský jaderný program prý nepostupuje tak rychle
Íránský jaderný program prý nepostupuje tak rychle | Foto: Reuters

"Domnívali jsme se, že vývoj mezikontinentální balistické rakety půjde rychleji, než šel," prohlásil minulý měsíc náměstek šéfa sboru náčelníků a expert na raketovou obranu generál James Cartwright. „Skutečností ale je, že to nepostupuje tak rychle, jak jsme si mysleli."

Dle Pentagonu tak Írán hrozí mnohem více raketami středního a krátkého doletu a tomu má být obranný systém v Evropě podřízen.

Jít na ruku Moskvě

Spekulace, že jde tímto krokem Washingtonu zároveň na ruku Moskvě, se však Bílému domu vyvrátit nepodaří. USA potřebují Rusko při řešení otázky íránského a severokorejského jaderného programu, míru na Blízkém východě i při své snaze zbavit svět všech jaderných zbraní.

Zvláštní vztahy s bývalými socialistickými evropskými republikami, na které se v Moskvě dívali s velkou nelibostí, tak vezmou za své.

"Obamova administrativa má jiné priority. Zajímá se o globální hrozby," řekl deníku New York Times viceprezident Centra pro strategické a mezinárodní studie ve Washingtonu Stephen Flanagan. „Možná se domnívá, že problémy východoevropských a středoevropských zemí se už vyřešily vstupem do EU a NATO a nastal čas, kdy je Evropa více integrovaná."

Pro východoevropské země znamenal radar ochranu nikoli před Íránem, který neměl důvod na ně útočit, ale zejména proti Rusku, což Moskva dobře věděla.

"Bavili jsme se o tom, že vyhlásíme státní smutek… pro nás to byla pojistka nevrátit se před rok 1989," řekl Aktuálně.cz David Gaydečka z iniciativy PRO radar. "Zároveň to ale byla pojistka proti tomu, když nějaký šílenec bude chtít odpálit nějakou raketu."

Podle Gaydečky to nutně nebude znamenat konec naděje na zvláštní vztahy mezi USA a Českou republikou. "K určitému ochlazení ale dojde," přiznává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy