Obama volal Fischerovi: Radar v Česku nebude

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 9. 2009 7:50
Americká administrativa přehodnotila priority protiraketové obrany
Podpis radarových smluv. 8. červenec 2008.
Podpis radarových smluv. 8. červenec 2008. | Foto: Ludvík Hradilek

* Doplňujeme reakce českých politiků i zahraničního tisku

Praha - Výstavba radaru americké protiraketové obrany v českých Brdech je definitivně pasé.

Před jednou hodinou ranní pražského času o tom americký prezident Barack Obama informoval telefonicky premiéra Jana Fischera. Jako první to napsaly Hospodářské noviny.

"Telefonát se uskutečnil a premiér o jeho obsahu vzápětí informoval prezidenta republiky Václava Klause," sdělil o půl osmé Aktuálně.cz mluvčí předsedy vlády Roman Prorok. Na přímý dotaz, zda obsahem hovoru byly informace o zastavení příprav na vybudování základny v Brdech, reagoval, že v nejbližších okamžicích Úřad vlády vydá prohlášení.

Obama prý Fischera osobně seznámil s výsledky revizní studie, kterou si nechala vypracovat k projektu nová americká administrativa.

Studie dala Obamovi a jeho týmu argumenty, proč priority protiraketové obrany přehodnotit. "Místo obrany proti mezikontinentálním střelám s dlouhou dráhou letu, kam patřil projekt polského pozemního sila a českého radaru v Brdech, chce rozvíjet obranu proti raketám středního a krátkého doletu," uvedly HN.

Tedy - místo globálního systému plánují USA vybudovat menší (a tím pádem méně kontroverzní) systém regionální obrany.

Jde o plán, který vychází vstříc mnoha z výtek, které vzneslo v předchozích měsících Rusko.

Češi zatím mlčí

Pamatujete? Takhle se slavil s Condoleezzou Riceovou podpis radarových smluv.
Pamatujete? Takhle se slavil s Condoleezzou Riceovou podpis radarových smluv. | Foto: Ludvík Hradilek

České úřady zatím oficiální informace nemají a teprve zkoumají, co zpráva znamená. "Ministerstvo obrany tuto informaci oficiálně nemá," reagoval na dotaz Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. Dodal, že ministr Martin Barták je právě nyní na návštěvě Spojených států. Kvůli časovému posunu se s ním redakci Aktuálně.cz nepodařilo spojit.

Nečekaná informace překvapila i české ministerstvo zahraničí, které dohodu se Spojenými státy vyjednávalo. "V tuto chvíli vše zjišťujeme," řekl Aktuálně.cz mluvčí české diplomacie Milan Řepka.

Prestižní deník The Wall Street Journal už nicméně citoval nejmenovaného českého diplomata: "Byli jsme tím rozhodnutím šokováni," měl říct.

Podivné dědictví aneb...

Obama projekt, který počítal se stavbou radaru v Česku a štítu v Polsku, zdědil po svém předchůdci. A to ve stavu, kdy lidé George Bushe už s českou i polskou vládou uzavřeli smlouvy o vybudování těchto vojenských základen, dojednala se pravidla pro pobyt amerických vojáků i kompenzace.

Od počátku se k němu první muž USA stavěl vlažně. A to ze tří důvodů: vysoké náklady (podle posledních zpráv Bílý dům počítá, že by náklady na výstavbu přesáhly miliardu dolarů), otázka spolehlivosti systému a v neposlední řadě i hlasitý nesouhlas Kremlu. Moskva už několikrát vzkázala, že si naprosto nepřeje mít za humny součást americké vojenské obrany.

Na druhé straně tu ale byla snaha Bílého domu chránit se před nebezpečím především z Íránu a slib daný spojencům.

Jenže ti váhali: "Skutečnost, že ani český ani polský parlament neratifikovaly smlouvy o raketové obraně, měla pro další postup Obamovy administrativy také význam," citovaly HN Daryla Kimballa z Arms Control Association. Ten míní, že i vnitropolitické potíže a váhání na straně Česka a Polska byly pro novou americkou administrativu jedním z argumentů, proč projekt zastavit.

Ani s Íránem to není tak žhavé. List The Wall Street Journal uvedl, že se podle nynějšího stanoviska Bílého domu raketový program Íránu nevyvíjí takovým tempem, aby byl v dohledné době hrozbou pro Evropu a USA.

Co bude dál?

Záměr USA postavit v Česku radar vyvolal řetěz demonstrací
Záměr USA postavit v Česku radar vyvolal řetěz demonstrací | Foto: Ludvík Hradilek

Vysocí představitelé Obamovy administrativy - náměstkyně ministryně zahraničí pro zbraňovou kontrolu Ellen Tauscherová a Sandy Vershbow, náměstek ministra obrany pro mezinárodní bezpečnost - jsou teď ve Varšavě a později dnes pocestují i do Prahy, kde závěry studie rovněž zveřejní.

Kritici tento krok vnímají za vítězství Kremlu, kterým chce Bílý dům znovu nastartovat vztahy s Moskvou. "Poláci jsou nervozní," komentoval to vysoce postavený vojenský zdroj.

Názor české veřejnosti na radar byl značně rozpolcený. Předchozí vláda Mirka Topolánka, která s USA podepsala "radarové" smlouvy, se snažila odpor mírnit kampaní, jmenovala i zvláštního zmocněnce pro radar Tomáše Klvaňu a obcím v Brdech naslibovala desítky milionů na rozvoj.

I tak Česko za poslední rok a půl zažilo desítky demonstrací proti radaru a tajné služby několikrát informovaly, že v zemi zintenzivněly snahy ruských agentů lobbovat za ruské zájmy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy