Tajemné srdce planety. Zemské jádro se podle vědců začalo točit na druhou stranu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
27. 1. 2023 17:38
O jeho existenci víme jen necelých devadesát let, zůstává pro nás ale velkou záhadou. Vnitřní zemské jádro tvoří rozžhavená koule, která se otáčí podobně jako celá Země. Nový výzkum ale ukazuje, že srdce planety svou rychlost a dokonce i směr rotace mění. Lidstvo se nyní nachází uprostřed jedné z podobných změn. Může to ovlivnit i délku dní.
Řez Země od jádra po kůru.
Řez Země od jádra po kůru. | Foto: Profimedia

Pokud je nová vědecká teorie správná, mění jádro svou rotaci odjakživa, každých pár desítek let, nejde tedy o nebezpečný fenomén. Seismolog Siao-tung Sung z Pekingské univerzity a autor studie, která vyšla v časopisu Nature, jej popisuje jako jakousi "planetu uvnitř planety".

Zemi tvoří několik vrstev, odborníci nyní zkoumali od povrchu nejvzdálenější vnitřní jádro, které tvoří zejména železo a nikl. Kovová koule, objevená v roce 1936 dánskou seismoložkou Inge Lehmannovou, od té doby vědce mate, připomíná list New York Times.

"Je zvláštní, že uprostřed Země se jakoby vznáší pevná železná koule," konstatuje John Vidale, seismolog z University Jižní Karolíny. Odborníci se domnívají, že jádro vykrystalizovalo z roztavené kovové směsi někdy v nepříliš vzdálené minulosti Země poté, co se vnitřek planety dostatečně ochladil.

Vědci jádro a jeho měnící se pohyb dokážou zkoumat na základě zemětřesení. Když se někde začne třást zem, sledují, kam a jak rychle se otřesy šíří. Seismology zaujalo, že stejně silné otřesy ve stejném místě neměly totožný dopad na okolní svět.

To si vysvětlují právě novou teorií o srdci Země, které se patrně otáčí jinak rychle než zemská kůra. Může se dokonce zrychlovat i zpomalovat. Podle autorů studie navíc jádro rotuje tam a zpátky v asi sedmdesátiletém cyklu, vysvětluje stanice CNN.

Kratší a delší dny

Vědci ve výzkumu přichází s hypotézou, že ještě na na počátku 70. let minulého století se vnitřní jádro vzhledem k člověku stojícímu na povrchu Země netočilo. Od té doby začalo postupně rychleji rotovat směrem na východ, až nakonec předstihlo rychlost rotace zemského povrchu.

Následně se otáčení vnitřního jádra zpomalovalo, až se zdálo, že se někdy v letech 2009 až 2011 zastavilo. Nyní možná začalo rotovat na druhou stranu a svůj pohyb bude postupně zrychlovat a následně zase zpomalovat, než se někdy okolo roku 2040 zastaví.

Pokud by ke změnám pohybu vnitřního jádra skutečně docházelo, mělo by to výrazný vliv na nitro Země, ale jen nepatrný na zemský povrch, kde žijí lidé. Mohlo by však docházet k mírným změnám v magnetickém poli planety nebo ovlivnit délku dne. Je změřené, že dny se každých šest let o zlomek milisekundy prodlouží nebo zkrátí.

Ne všechny odborníky nová teorie přesvědčila, protože řada důležitých otázek o zemském jádru zůstává nezodpovězena. "Dlouhá historie nepřetržitého zaznamenávání seismických dat je pro sledování pohybu srdce planety rozhodující," doplňuje Sung se spoluautorem studie I Jangem. "Musíme prostě počkat (na další zemětřesení)," souhlasí s ním seismolog John Vidale.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy