Česká investiční dohoda s USA je dost nevýhodná, bez EU bychom byli "biti", říká Charanzová

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 2. 2017 12:07
Americký prezident Donald Trump už před měsícem oznámil, že USA odstupují od Transpacifického partnerství (TPP), které se týká tichomořské oblasti. Podobný osud by mohl brzy stihnout i dohodu o volném obchodu s EU (TTIP). "Čeho se USA vždy obávaly, je tlak EU na usnadnění přístupu evropských firem k veřejným zakázkám v USA," uvedla v online rozhovoru na Aktuálně.cz česká europoslankyně Dita Charanzová, která je místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.
Online rozhovor s europoslankyní za ANO Ditou Charanzovou
Rozhovor skončil
Dita Charanzová odpovídala čtenářům v pondělí od 10:45 hodin.
Přečíst si rozhovor

Praha - Vyjednávání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) je v současné době velkou neznámou. Americký prezident Donald Trump naznačuje, že spíše než dohodě o volném obchodu s Evropskou unií by dal přednost dvoustranným dohodám s jednotlivými zeměmi.

"Jednání se zatím vyvíjela tak, aby výsledek byl výhodný jak pro EU, tak pro USA. Čeho se ale USA vždy obávaly, je tlak EU na usnadnění přístupu evropských firem k veřejným zakázkám v USA," uvedla v online rozhovoru na Aktuálně.cz česká europoslankyně Dita Charanzová.

Podle ní je pro Českou republiku výhodné, když se může opřít o EU. Bez té by Česko bylo podle Charanzové "ekonomicky bito".

"Stačí se podívat, jakou investiční dohodu má ČR s USA už dnes - je to smlouva pro nás značně nevýhodná," upozorňuje.

Online rozhovor s europoslankyní za ANO Ditou Charanzovou

Rozhovor skončil
27. 2. 2017
Ptá se: petr nuc

Dobrý den Dito, moc vam to na te fotografii sluší ! pro koho je tedy výhodné, pokud se učiní individualní dohody mezi státy? petr

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, v první řadě velmi děkuji. Osobně jsem spíše zastánkyní dohod mezi celky, tzv. regionálních dohod, protože všem nastavují stejná pravidla. Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Vladimír Prochoda

Vážená paní eroposlankyně, myslíte si, že president Trump je opravdu tak zaslepený a rozhodnutý podporovat rozpad Evropské Unie /viz podpora Brexitu a krajních nacinalistů ve Francii a Holandsku/, aby pak mohl jednat s jednotlivými subjekty a získat lepší podmínky pro silnějšího ... tedy pro USA. Já vím, Trump není politik a jako obchodníka by jej pozice silnějšího mohla lákat, ale rozpad EU by i pro USA měl velmi negativní dopad. Jaký je prosím většinový názor na pana Trumpa v Evropském parlamentu a jaký je prosím Váš názor na presidenta USA. Rozumějte tím, jaké očekáváte jeho kroky směrem k EU a TTIP.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Vladimír Prochoda

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, souhlasím s Vámi. Rozpad EU by měl negativní dopad i na USA. V Evropském parlamentu zatím převažuje skepse a opatrné očekávání toho, jak se vztahy vyvinou. Osobně považuju za dobrý signál, že například v oblasti bezpečnosti potvrdil pozici NATO jako klíčového garanta. Pěkný den, Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Daniel

Zdravim,
nedovedu si predstavit jak by mohla takova dohoda vypadad, vzdyt v EU mame volny obchod, takze kdyby treba uzavrel dvoustrannou dohodu s napr. Francii, taky bychom pres dcerine spolecnosti ve Franci, takto z Franci mohli zbozi expedovat. Jaky duvod vubec USA maji pro takovyto krok.

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, velmi dobrý dotaz - ani já v této pozici Bílého domu nemám jasno. S EU se vyjednává jako s celkem, nikoli s jednotlivými zeměmi, to ani technicky není možné. Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Tomáš

Dobré dopoledne, má momentálně USA vlastní okamžitě použitelné kapacity, kterými by mohla vyplnit díru na trhu v některých odvětvích, vzniklou uvalením cel, či jiných forem protekcionalizmu na evropské trhy ?(zejména pak hlavně na Německo ) vůči kterému jak víme má USA velmi negativní exportní bilanci.
Uvalením cel na SRN bych se osobně obával více než jakéhokoliv znevýhodnění ČR v rámci obchodních vztahů s USA.
Sprostředkovaně by to na ČR mohlo mít více destruktivní vliv, než přímo uvalena cla na ČR, jejichž význam je se svými 2,5 % nepříliš relevantní, byť i to by bylo zajisté nepříjemné.
Ovšem zadrhnutí Německa, pro které jsou USA hlavní exportní destinací by se mohlo rovnat (i když nepřímo) kolektivnímu trestu pro celou EU.

Chtěl bych se ještě zeptat zda EU s USA již defakto v tichosti nepřímo nevedou měnovou válku, protože euro je skutečně nyní (i díky intervencím ECB) skutečně o 5 až 10% podhodnocené. Z čehož těží nejvíce právě Německo a trochu i Francie. V minulých letech však FED postupoval často stejně jako nyní ECB, otázkou zůstává jestli si Amíci nechají naservírovat svoji vlastní ne moc dobrou kaši :)Děkuji za Váš názor

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, díky za Váš názor i dotaz - je to určitě zajímavé k zamyšlení, ale s uvalením cel na SRN by to určitě nebylo tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, rozhodně by tím Donald Trump rozpoutal obchodní válku mezi USA a EU, která by měla určitě negativní vliv i na ČR... Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Milan Kottas

Je známo, že potravinářské standardy v USA jsou výrazně nižší než v EU. TTIP přitom zajišťuje takovou právní ochranu firem z USA,, že jednotlivé státy EU by se v případě jejího schválení nemohly vůbec bránit a došlo by tak k zaplavení trhu levnějšími produkty z USA s nižší kvalitou a samozřejmě domácí a evropské firmy by zřejmě byly převálcovány a na americkém trhu by se z cenových důvodů neprosadily. Já osobně bych tedy byl pro dvoustranné dohody s jednotlivými státy. Stávající TTIP je tedy podle mého názoru velmi výhodná pro USA. Jaký je na to názor v EU?

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, tak za prvé je třeba říci, že TTIP ještě uzavřen není, stále se jedná. Co se týká obav, že by snad mohl být evropský trh zaplaven produkty nižší kvality - tak vás mohu ubezpečit, že evropské standardy se s přijetím TTIP rozhodně měnit nebudou. Ale souhlasím s Vámi, že TTIP je třeba vyjednat tak, aby byl výhodný pro ČR i EU. Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Milan Řehák

Paní poslankyně, vycházeje ze svých dlouholetých podnikatelských zkušeností bych chápal výhodu dvoustranných smluv, před socialistickými pravidly a utaženou oprátkou s nesourodým a nevyzpytatelným spolkem EU. V čem vaše zkušenosti hovoří o opaku?
Ostatně Česká republika, jako kolonie, bude stejně dělat jen to co kolonizátor určí.

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den pane Řeháku, asi tušíte, že se spolu úplně neshodneme:) Čísla hovoří jasně, bez EU by byly ekonomicky bity země zejména jako ČR nebo Slovensko. Stačí se podívat, jakou investiční dohodu má ČR s USA už dnes - je to smlouva pro nás značně nevýhodná.
A mimochodem, jakou pozici si v Bruselu vytvoříme a jak budeme schopni hájit naše zájmy, to je jen a jen na nás - to máte pravdu.
Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Pavel Mojescik

Zajima me jen jakou mate profesi a vzdelani, ze chcete diskutovat na dane Thema, ktere se da tezko posuzovat
z dnesniho hlediska.

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, není mi jasno, kam přesně míříte. Co se týká TTIP, tak na rozdíl od jiných politiků, kteří si na téma rádi a rychle udělali názor, já jsem se diskuzí v Bruselu účastnila od samého začátku, tj. již v roce 2006, kdy jsme se začali bavit o tom, jaké vztahy s USA chceme nastavit. Slovo TTIP v té době mimochodem ještě ani neexistovalo. Celou svoji profesní kariéru se věnuji evropské problematice, zejména z hlediska obchodu, a pokud se ptáte na má studia - jsem absolventkou VŠE:) Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Jaroslav Peňaška

Dohoda TTIP je ovšem pro Evropu nevýhodná na poli IT, protože Evropa na rozdíl od USA neuznává softwarové patenty. Takže my ajťáci bychom to spíš oslavili.Jak by se odstoupení od smlouvy projevilo v softwarových patentech a IT obecně? Máte k tomu udělané nějaké rešerše? Děkuji

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, dohoda ještě není uzavřena - a osobně jsem ráda, že i na popud českých firem by měla pokrývat také digitální agendu. Jednání v této oblasti ale nejsou jednoduchá, to přiznávám. Cílem by měla být i adekvátní ochrana duševního vlastnictví, ale máte pravdu, že v této oblasti máme s USA dlouhodobě rozdílný přístup. Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Wandemberg

Myslim že neratifikace dohody nebude mít vůbec žádný dopad na EU.Nemyslite si že by se Evropska unie mela rozpadnout a vrátit se zpátky k Evropskemu hospodarskemu společenství ze 70. let??

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, do 70. let bych se vracela nerada :-) rozumím, ze Vám šlo o ekonomické výhody členství a že ne vše, co se dnes v EU děje, je ideální.
Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Jarka

Dobrý den, co říkáte na zprávu (https://www.ft.com/content/7bb991e4-fc38-11e6-96f8-3700c5664d30), že by Spojené státy už nepoužívaly řešení sporů v rámci Světové obchodní organizace - WTO? Mělo by to nějaký vliv na TTIP?

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, nemyslím si, že by se jednalo o rozumnou volbu. WTO je garantem pravidel mezinárodního obchodu pro 164 zemí (včetně takových zemí jako Čína a Rusko). Pokud by USA začaly podkopavat roli WTO, pak se řítíme do krize.
Dita

27. 2. 2017
Ptá se: Jiří Čížek

Je spousta výhod z TTIP pro USA. Usnadnil by se jim vstup na největší trh světa, kde jsou stále přehlednější pravidla, protože místo 50ti legislativních systémů stačí splnit jediný, celoevropský. (většina lidí stále nechápe, že díky EU byrokracie v obchodě ubývá, nikoli naopak) Jaký ale Trump uvádí důvod pro odstoupení USA? Hrozily pro USA nějaké opravdové nevýhody plynoucí z TTIP?

Odpovídá: Dita Charanzová

Dobrý den, prezidentu Trumpovi do hlavy nevidím, ale je fakt, že TTIP zatím formálně nepohřbil. Jednání se zatím vyvíjela tak, aby výsledek byl výhodný jak pro EU, tak pro USA. Čeho se ale USA vždy obávaly, je tlak EU na usnadnění přístupu evropských firem k veřejným zakázkám v USA.
Dita

 

Právě se děje

Další zprávy