Českým exportérům se otevírají možnosti v Kanadě. Inspirují se úspěchem výrobce vinylů z Loděnic?

Radim Klekner
21. 2. 2017 20:30
Smlouva CETA, kterou minulý týden schválil Evropský parlament, uvolňuje zásadním způsobem obchodování mezi EU a Kanadou. O kanadský trh se tak zřejmě začnou více zajímat i čeští výrobci, byť musí smlouvu schválit ještě národní a regionální parlamenty v jednotlivých členských zemích unie. Podle studie Technické univerzity v Liberci dojde v případě definitního schválení smlouvy k navýšení českého vývozu do Kanady o 17-23 procent.
V Kanadě by se již brzy mohly otevřít velké možnosti pro české exportéry
V Kanadě by se již brzy mohly otevřít velké možnosti pro české exportéry | Foto: Reuters

Brusel/Štrasburk - Česká firma GZ Media, někdejší Gramofonovy závody z Loděnice u Prahy, je příkladem úspěšného proniknutí na severoamerický trh. V Kanadě vystavěla továrnu na vinylové desky, výroba začala letos v lednu.

Úspěch GZ Media umožnilo před více jak deseti lety rozhodnutí majitele firmy Zdeňka Pelce, který odhadl renesanci vinylu, nenechal sešrotovat staré výrobní lisy a naopak postavil lisy nové.

Dnes jeho firma kryje čtvrtinu celosvětové spotřeby vinylových desek a její provozní zisk činí téměř půl miliardy korun.

"Výroba v našem závodu v Burlingtonu v Kanadě začala v lednu tohoto roku," prozradil Aktuálně.cz obchodní ředitel GZ Media Jiří Hašek. "V tomto roce plánujeme vyrobit zboží za 160 milionů korun a k tomu dodáme komponenty vyrobené v České republice za 20 milionů."

Nový výrobní závod v Kanadě bude podle Haška zásobovat gramofonovými deskami především USA a Kanadu. "V tomto roce plánujeme vyrobit v Kanadě přibližně jeden a půl milionu desek, okolo tří a půl milionu kusů pak v závodě v Memphisu v USA. Dalších sedm milionů vyrobíme v ČR a vyvezeme převážně do Spojených států," doplnil Hašek.

Mosty namísto zdí

Nové možnosti přitom českým exportérům, kteří se zajímají o kanadský trh, otevírá i uzavření smlouvy známé pod označením CETA. Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu s Kanadou minulý týden schválil Evropský parlament ve Štrasburku.

V prvé řadě to znamená možnost zrušení téměř všech cel v obchodování s unií. Evropské země budou mít také lepší přístup k veřejným zakázkám vypsaným v Kanadě.

"Kanada je země, s níž sdílíme stejné hodnoty, a spojenec, na něhož se můžeme spolehnout," prohlásil po schválení dohody zpravodaj europarlamentu pro CETA, lotyšský lidovec Artis Pabrikas.

"Společně budeme stavět mosty namísto zdí, abychom zajistili prosperitu svých občanů," dodal Pabrikas ve zjevné narážce na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který naopak naznačuje, že na dovozy z Evropy uvalí nová a ještě vyšší cla.

Smlouvu CETA ještě musí schválit národní a regionální parlamenty, v nichž může narazit na odpor některých politiků. I během této doby však bude dohoda předběžně v platnosti a obě strany se jí budou řídit. CETA představuje nejkomplexnější dohodu, jakou kdy EU jako celek pro své členské země vyjednala.

Dopadů bude mít dohoda na Česko několik

Ačkoliv objem obchodování ČR s Kanadou není velký a představuje jen 0,4 procenta celkového zahraničního obchodu Česka, podle odhadů může díky CETA v příštích letech výrazně narůst. Momentálně činí 8,5 miliardy Kč ročně, z toho 5 miliard tvoří český export.

"Pro českou ekonomiku bude mít dohoda dopadů několik, ten přímý může být pro řadu konkrétních firem a odvětví velmi zásadní," říká Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR. 

Zjednodušení obchodování si od smlouvy slibuje i největší český vývozce do Kanady, společnost Třinecké železárny.

"Obchodujeme s Kanadou zejména v dodávkách kolejnic už více než 15 let," říká mluvčí firmy Petra Jurásková. "Roční objem činí v průměru přibližně 50 000 tun."

Možnosti pro nové exportéry

Podle studie Technické univerzity v Liberci dojde v případě definitního schválení smlouvy národními parlamenty k navýšení českého vývozu do Kanady o 17-23 procent. V některých sektorech, které nejsou co do objemu vývozu zatím významné, mohou být nárůsty až o 50 procent (potravinářství), či dokonce 75 procent (textilní průmysl). Již při stávajícím objemu obchodu uspoří čeští vývozci na dovozních clech 103 milionů korun, na netarifních překážkách pak odhadem dalších 77-108 milionů Kč ročně. Objem kanadské ekonomiky je pouze pětkrát větší než v případě té české.

"Padne řada bariér a otevře se trh s velkou kupní silou," zdůrazňuje Martin. "Další efekt bude nepřímý. Jsme součástí hodnotových řetězců po celém světě a ekonomicky otevřenou zemí, orientovanou na export. Vyšší obchodní výměna mezi EU a Kanadou povede tzv. k nasávání našeho zboží do jiných zemí EU. Vydělat na tom mohou i firmy, které nikdy nic do Kanady nevyvezly." 

O kanadský trh se bude podle slov svého obchodního ředitele Roberta Erharta zajímat i Let Kunovice, který počátkem února jako první evropský výrobce podepsal memorandum o spolupráci s Íránem v kategorii strojů do 33 míst a bude se snažit Teheránu prodat letouny L 410.

V případě CETA výhody podle Martina pro ČR drtivě převažují a mohou i narůstat s tím, jak se firmy přizpůsobí nové situaci a využijí odstranění bariér k vyšší orientaci exportu na Kanadu. "Podnikatelé tvoří růst a pracovní místa a smlouva přinese EU tím víc, čím lépe bude fungovat jednotný evropský trh," zdůrazňuje. 

Největší dohoda v oblasti služeb a investic

CETA je také největší dohodou, kterou unie uzavřela v oblasti služeb a investic. EU až doposud vyvážela do Kanady služby v hodnotě přibližně 17 miliard eur ročně (459 miliard Kč), přičemž to bylo o 5 miliard eur (135 mld. Kč) více, než unie z Kanady dovážela. Export na obou stranách by teď měl výrazně narůst.

CETA také vytváří nový systém investičních soudů (ICS), který má chránit investory. Bude veřejný a případné spory budou v jeho rámci řešit nezávislí soudci, které budou jmenovat obě strany. Tedy kromě investorů také stát.

V roce 2014 byla Kanada třetím největším investorem v EU po USA a Švýcarsku. Objem přímých kanadských investic činil 166 miliard eur (4,4 bilionu Kč), EU investovala v Kanadě 275 miliard eur (7,4 bilionu Kč).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy