Paříž/Washington - Letošní zveřejňování studie PISA, která testovala znalosti školáků ve více než padesáti zemích světa, provází nepříjemný skandál.
Aby děti motivovaly k vyplnění testů, dávalo jim hned několik zemí za zpracování úloh PISA peníze a věcné dary. Informoval o tom německý zpravodajský magazín Der Spiegel.
Třeba žáci amerických škol si tak loni měli "vydělat" až 50 dolarů na osobu. Novináři přitom vychází z interního dokumentu konsorcia, které testování školáků organizovalo v Německu.
"V Nizozemsku dostali žáci za účast poukázku na 10 eur. Ve Velké Británii přišly peníze tehdy, pokud se zúčastnilo dost lidí a byly splněny určité kvóty. Ve Slovinsku zase měli jednodenní prázdniny," píše Der Spiegel.
Němcům, kteří berou výsledky testu PISA tradičně velmi vážně, se takový postup hrubě nelíbí.
"Máme pochybnosti o dodržení standardů PISA," tvrdí v analýze němečtí vědci, sdružení v už zmiňovaném konsorciu. Vyplácení peněz za účast v testování znalostí "by mohla pokřivit reprezentativnost zkoušky".
Skupina žáků, která se testu PISA účastní jen proto, aby z něj materiálně profitovala, může mít podle nich úplně jiné složení než v zemích, kde takový stimul neexistuje.
"Je možné, že v takovém případě dojde k posunu od průměrných výkonů k těm nejlepším," tvrdí němečtí experti.
Zkoušku PISA organizuje Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Výhrady kritiků, podle nichž honorování školáků výsledky srovnávacího testu zkresluje, ale odmítá.