Ammán - Podle demokratického kandidáta na amerického prezidenta Baracka Obamy je nutné, aby Spojené státy přehodnotily svůj přístup k Palestincům.
Prohlásil to na tiskové konferenci v Jordánsku, těsně před tím, než v úterý večer odletěl do Jeruzaléma.
Zítra se setká s izraelskými politiky a pak se vydá i na Západní břeh Jordánu, kde bude jednat se členy palestinské samosprávy.
Obama na tiskové konferenci také kritizoval úterní teroristický útok, při kterém palestinský dělník najel v Jeruzalémě bagrem do několika aut a zranil nejméně šestnáct lidí.
Čtěte také: Terorista útočil v Izraeli u hotelu, kde nocuje Obama
Musíme uznat těžkosti Palestinců
Illinoiský senátor podle agentury AP uvedl, že bude i nadále "považovat Izrael za ceněného spojence. Tato politika se nezmění."
Vše o amerických volbách:
"Co si myslím, že se může změnit, je schopnost Spojených států a prezidenta Spojených států být aktivně v mírovém procesu angažován a být zainteresovaný a uznat legitimní těžkosti, kterými právě teď palestinští občané procházejí."
Obama slíbil, že se - pokud zvítězí ve volbách - bude otázkou blízkovýchodního mírového procesu zabývat hned "od první minuty" v Bílém domě.
Současný prezident George Bush byl kritizován, že v tomto směru "zaspal" a snaží se to marně dohonit teprve na konci svého mandátu.
Čtěte také: Bush hraje o svůj odkaz, nabízí mír pro Blízký východ
Podle kritiků je navíc přístup USA k celému konfliktu silně proizraelský.
Obamovo vyjádření, podle kterého je nutné uznat "nejen izraelské obavy ohledně bezpečnosti, ale také ekonomické těžkosti, kterým čelí Palestinci", je tak možné vnímat jako vybočení z obvyklého kurzu.
(Ne)dělitelný Jeruzalém
Zpráva Světové banky tvrdí, že právě izraelské blokády a kontrolní stanoviště stojí za katastrofálním stavem palestinské ekonomiky, která kvůli bezpečnostním omezením nemůže standardně fungovat.
Obama přitom Palestince nedávno rozhněval. Před vlivným Americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti (AIPAC) prohlásil, že Jeruzalém je nedělitelný.
Tím de facto sebral Palestincům právo učinit z jeho východní části hlavní město svého státu, což je jeden z jejich základních požadavků.
Později však toto své tvrzení zmírnil.