Přísně tajné dokumenty EU a NATO v Kremlu? Přední belgický špion prý donášel Rusům

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 2. 2019 13:06
Přísně tajné dokumenty Evropské unie i Severoatlantické aliance se mohly dostat do rukou Ruska. Naznačuje to špionážní aféra, která otřásla belgickými tajnými službami. Právě v belgické metropoli Bruselu sídlí NATO i nejdůležitější instituce EU.
Belgická policie - ilustrační foto.
Belgická policie - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nejmenovaný major z externího oddělení belgického vojenského zpravodajství (ADIV) byl obviněn, že pracoval pro Rusko. Je podezřelý z toho, že předával tajné informace srbské ženě, údajné ruské agentce.

Mezitím má problémy i šéf kontrašpionáže ADIV Clement Vandenborre, který byl obviněn, že nevhodně nakládal s citlivými dokumenty a nezákonně je skartoval. Vandenborre obvinění odmítl. O případu informoval belgický deník De Morgen.

Instituce NATO i Evropské unie chrání před zahraničními špióny belgická civilní tajná služba. Odborníci připouštějí, že je to nesmírně složitý úkol. "Brusel předstihl Vídeň a ve městě je větší přítomnost zpravodajských služeb ze zemí mimo EU než ve Vídni," prohlásil například loni šéf rakouské zpravodajské služby BVT Peter Gridling. Vídeň byla během studené války pověstná tím, že se v ní pohybovali špióni z obou stran takzvané železné opony.

Už před deseti lety tehdejší šéf belgické civilní tajné služby Alain Winants pro server EUObserver řekl, že "intenzita špionáže ze strany Ruska, ale i ze zemí, jako je Čína a některé další, je v Belgii na úrovni dob studené války".

V Bruselu se nejspíš pohybuje 200 ruských a 250 čínských špiónů, odhaduje Evropská služba pro vnější činnost v dokumentu, který cituje německý deník Die Welt.

Že je špionáž v Bruselu velkým rizikem, ilustruje například skutečnost, že návštěvníci britského velvyslanectví při Evropské unii musí na vrátnici nechat své mobilní telefony. Úředníci evropských institucí, kteří pracují s citlivými dokumenty, zase běžně zatahují rolety oken svých kanceláří. Důvodem je hrozba, že zpoza okna mohou jejich práci filmovat drony.

Pokud major z belgické vojenské tajné služby skutečně předával informace Rusům, mohla se Moskva dostat k velmi citlivým materiálům. Šlo by o největší špionážní skandál od roku 2009, kdy byl z práce pro Rusko usvědčen Herman Simm, pracovník estonského ministerstva obrany. Rusům předal celkem 386 dokumentů, které se nějakým způsobem týkaly NATO a EU. Některé nesly označení "důvěrné" či "tajné", upozorňuje server EUObserver.

 

Právě se děje

Další zprávy