Češi zatčení v Turecku dostali šest let za spolupráci s Kurdy. Velké zklamání, reaguje Zaorálek

Kristýna Pružinová Zahraničí Kristýna Pružinová, Zahraničí
Aktualizováno 2. 8. 2017 13:02
Dvojice Čechů obžalovaných z členství v teroristické skupině dostala v Turecku trest 6 let a 3 měsíce vězení. Podle České televize obhájce prohlásil, že se odvolá. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Turci je následně obvinili ze spolupráce s kurdskými milicemi YPG. Ty Ankara řadí k teroristickým organizacím. Češi ale tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.
Čeští aktivisté Všelichová a Farkas dostali 6 let vězení. Turci je odsoudili za spolupráci s Kurdy.
Čeští aktivisté Všelichová a Farkas dostali 6 let vězení. Turci je odsoudili za spolupráci s Kurdy. | Foto: Sirnak Police, Mete Sohtaoğlu

Praha / Ankara - Dvojice Čechů, které Turci zadrželi loni v listopadu na svých hranicích se Sýrií, dostala trest 6 let a 3 měsíce vězení. Informovala o tom Česká televize, následně vše potvrdila i mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. 

Obhájce dvojice se u soudu odvolal, verdikt není pravomocný.

"Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem," uvedl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Turecká policie zadržela české aktivisty, když se snažili nelegálně překročit turecko-syrskou hranici. Následně Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase obvinila z členství v teroristické organizaci.

Podle Turků dvojice spolupracovala s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristy. Podle tureckých médií jim Češi údajně poskytovali zbraně.

Turecká státní tisková agentura Anadolu pár dní po jejich zatčení napsala, že z kontaktů obou Čechů na sociálních sítích vyplývá, že v Evropě organizovali protitureckou propagandu.

Humanitární pracovníci?

Tuto verzi ale Všelichová s Farkasem odmítají. Tvrdí, že jsou humanitárními pracovníky a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Stejně tak české ministerstvo zahraničí krátce po jejich zatčení uvedlo, že dvojice podle jeho informací necestovala do Sýrie kvůli terorismu.

V půlce prosince pak ministr zahraničí Zaorálek odjel do Turecka, kde vyjednával o osudu zatčených Čechů. Jejich propuštění se mu však domluvit nepodařilo.

"Naše ambasáda v Ankaře je s oběma zadržovanými v pravidelném kontaktu," uvedl nyní Zaorálek.

Soud s Všelichovou a Farkasem byl původně naplánován na 10. května. Proces se ale několikrát odročil. Podle českého ministerstva zahraničí si prokuratura vyžádala čas na prozkoumání důkazů.

Pomoc Kurdům

Lidové obranné jednotky (YPG) považuje Turecko za teroristickou organizaci. Milice spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka.

PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie nebo USA.

Oba čeští aktivisté svou pomoc kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili. A to ať už v médiích, nebo na sociálních sítích.

"Od začátku jsem dění v Sýrii sledovala a postupně jsem si začala všímat Kurdů, kteří se od ostatních, co tam bojovali, dost odlišovali. Kurdové mi začali být sympatičtí, tak jsem se tam chtěla jet podívat a vidět věc na vlastní oči," popsala Všelichová své začátky téměř před rokem v rozhovoru pro DVTV.

Navštívila Kurdistán, Irák nebo Sýrii. Ze svých cest zveřejňovala fotky s místními obyvateli, ale i se zbraněmi v ruce.

Spolu s Farkasem pořádali po České republice sbírky oblečení a jídla, které pak obyvatelům do těchto oblastí vozili.

Farkas v minulosti pomáhal i na Haiti. Na konci roku 2015 prodal svůj majetek a vydal se na cestu do Sýrie.

Na začátku loňského roku založila Všelichová nevládní organizaci Pomoc obětem válek, ke které se v srpnu přidal i Farkas. Společně pak založili sbírku na mobilní nemocnici do syrského regionu Rojava, který je obydlený převážně Kurdy.

"Chystáme cestu do Rojavy, kde snad zaznamenáme vše blízké životu civilistů i vojáků bránících svou Rojavu před ISIS (Islámským státem - pozn. red.) a tlaky jiných teroristů." Tak zněl jejich poslední příspěvek na Facebooku pár dní před zatčením v Turecku.

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy