Případ Fritzl: Rodina je pohromadě. Dcera se uzdravila

Red ZAH
11. 6. 2008 15:35
Fritzlovi žijí na klinice, děti mají tři učitele

Amstetten - Šest týdnů poté, co se svět dozvěděl o týrání dětí v tamní podzemní kobce, přišla z dolnorakouského Amstettenu další zpráva. Tentokrát dobrá.

Devatenáctiletá těžce nemocná Kerstin - dcera tyrana Josefa Fritzla, která s matkou a dvěma bratry živořila pod zemí - bude žít. A nejen to.

Podle lékařů je dokonce skoro zdráva. A mohla se tak vrátit ke své rodině.

Kerstininu matku - a svou dceru - Elisabeth držel Fritzl ve sklepě 24 let. Z opakovaného znásilňování se narodilo sedm dětí, z nichž jedno po porodu zemřelo.

Ahoj na uvítanou

Kerstin se do nemocnice dostala 19. dubna. Byla v kritickém stavu, selhal jí imunitní systém a několik důležitých orgánů.

O téměř měsíc později - 15. května - otevřela poprvé oči. "Řekl jsem tenkrát ahoj, ona odpověděla ahoj," líčí Kerstinin návrat do života Albert Reiter, lékař kliniky v Amstettenu, citovaný agenturou APA.

1. června ji pak doktoři odpojili od přístrojů, s jejichž pomocí uplynulý měsíc dýchala. "Pak už šlo všechno velmi rychle," řekl na dnešní tiskové konferenci Reiter.

Zvláště důležité podle něj bylo, že za nemocnou pravidelně docházela její matka. Motivovala ji tím k životu.

Po návratu sestry toužili i Kerstinini sourozenci: na náměstí v Amstettenu nechali vyvěsit plakát, který sami namalovali a na němž se několikrát objevilo přání, aby se co nejrychleji uzdravila.

Připomeňte si: Děti tyrana Fritzla poslaly vzkaz. Namalovaly plakát

Na vozíčku za rodinou

Minulou neděli pak Kerstin, ještě na vozíčku, převezli do jiné nemocnice v Amstettenu, kde se setkala se svou rodinou.

Dvaačtyřicetiletou matku Elisabeth, jejích zbylých pět potomků i manželku Josefa Fritzla, která tři z dětí vychovávala jako svá domnělá vnoučata, tam před kamerami a zvědavci chrání najatá agentura i veškerý nemocniční personál.

Stefan, který strávil 18 let ve sklepě, píše: "Chybí mi má sestra. Mám radost ze svobody a své rodiny. Mám rád slunce, svobodu a přírodu." Alexander vyrůstající v bytě s Fritzlem vzkazuje: "Přeji si svobodu, sílu a slunce. Chybí mi hasiči, škola a sestra Kerstin."
Stefan, který strávil 18 let ve sklepě, píše: "Chybí mi má sestra. Mám radost ze svobody a své rodiny. Mám rád slunce, svobodu a přírodu." Alexander vyrůstající v bytě s Fritzlem vzkazuje: "Přeji si svobodu, sílu a slunce. Chybí mi hasiči, škola a sestra Kerstin." | Foto: REUTERS

Každému, kdo jejich soukromí naruší, hrozí v Rakousku až 20 tisíc eur pokuta.

Berthold Kepplinger, ředitel kliniky, kde se teď rodina zdržuje, agentuře APA řekl, že Fritzlovi jsou svým způsobem stále rozdělení.

"Děti mají rozdílné životní tempo," vysvětlil novinářům. Těm, které směly žít relativně normálně v domě nad zemí, se zdá, že vše jde moc pomalu. Na děti z podzemí je naopak všechno moc rychlé.

Radost z drobností

"Stačí jim drobné novinky," popsal reakce dvou chlapců a dívky ze sklepa Kepplinger. Zatímco jedni se těší z každého mraku, který pluje po obloze, druzí si ho ani nevšimnou, dodal.

Děti mají k dispozici celkem tři učitele. Ve "škole" to podle doktorů jde hlavně nejstaršímu vězněnému synovi, osmnáctiletému Stefanovi.

Uzdravená Kerstin zase výborně komunikuje s okolím a umí číst i psát. Až to půjde, chce podniknout plavbu lodí a zajít na koncert Robbieho Williamse.

Kauza v souvislostech: Výpověď o životě v kobce odložena na neurčito

 

Právě se děje

Další zprávy