Co se stalo na společné schůzce Donalda Trumpa a Kim Čong-una?
Schůzka skončila náhle. Byl zrušen plánovaný oběd obou státníků i ceremonie, na které se mělo podepsat společné prohlášení. Místo toho oba lídři odjeli zpět do hotelu.
Americké úřady vydaly oficiální prohlášení, podle něhož schůzka skončila bez dosažení dohody. A tisková konference proběhla o asi o dvě hodiny dříve, než bylo v plánu.
Donald Trump hned po ní z Vietnamu odletěl. Kim Čong-un zůstává na oficiální státní návštěvě do pátku.
Proč se Donald Trump s Kim Čong-unem nedokázali domluvit?
Americký prezident to zdůvodnil tím, že KLDR požadovala zrušení všech sankcí. To Spojené státy odmítly, dokud nebudou mít jistotu, že se Severní Korea vzdá všech svých jaderných zbraní. "V podstatě chtěli úplně zrušit sankce a to nemůžeme udělat," prohlásil Trump.
KLDR ale popřela, že by jejich požadavky byly přehnané. Nabídla prý uzavření jaderného zařízení v Jongbjonu výměnou za částečné (nikoli úplné) zrušení sankcí, řekl na tiskové konferenci severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho. Donald Trump chtěl ale podle šéfa severokorejské diplomacie víc.
Šlo tedy o fiasko?
Podle Trumpa rozhodně ne. Na tiskové konferenci se nechal slyšet, že jsou si obě země "bližší" než před rokem. Severokorejský vůdce podle amerického prezidenta slíbil, že nebude podnikat raketové a jaderné testy. "Já mu věřím, beru ho za slovo a doufám, že to je pravda," prohlásil Trump.
S Kimem by se rád znovu sešel na dalším summitu. "Může to být brzy," prozradil. Americký prezident také novináře upozornil, že důležité je uzavřít dobrou dohodu. "Nespěchám, rychlost není důležitá. Někdy je lepší z jednání odejít," řekl.
Severokorejský ministr zahraničí ale tak optimistický nebyl a nechal se slyšet, že Spojené státy promarnily příležitost, která "se nemusí opakovat".
U.S. President Donald Trump says he walked from deal with Kim Jong Un over North Korean sanction demands https://t.co/jXkT9luwA1 by @jeffmason1 @joshjonsmith Follow live #TrumpKimSummit updates here: https://t.co/CjJkTZKEUK pic.twitter.com/7h9teoqkWM
— Reuters Top News (@Reuters) February 28, 2019
Kim Čong-un také vůbec poprvé odpověděl na otázku zahraničního novináře. Americký deník The Washington Post se ho zeptal, zda věří, že KLDR a USA dohodu jednou vyjednají. "Na odpověď je teď příliš brzy, ale nejsem v tomto ohledu pesimistický," odpověděl Kim.
Co se od summitu očekávalo?
Očekávala se alespoň nějaká dohoda. Média před summitem spekulovala, že hlavním tématem jednání bude jaderné odzbrojení Severní Koreje.
Podle agentury Reuters mělo jít dokonce o uzavření hlavního severokorejského jaderného střediska v Jongbjonu za účasti mezinárodních inspektorů.
To potvrdil i severokorejský diplomat Ri. Severní Korea by podle něj také mohla za asistence amerických pozorovatelů trvale demontovat všechna zařízení na výrobu plutonia a na obohacování uranu.
Od USA se zase na oplátku očekávalo, že zmírní sankce a umožní obnovu některých ekonomických projektů Severní a Jižní Koreje. Jde hlavně o společnou průmyslovou zónu Kesong na severokorejské straně hranice, kde jihokorejské továrny dříve zaměstnávaly 55 tisíc Severokorejců.
Objevovaly se také názory, že by oba státníci mohli oficiálně vyhlásit konec korejské války, která v roce 1953 skončila klidem zbraní a vytyčením demarkační linie. Ani to se ale nestalo.
Jak summit hodnotí odborníci?
Bývalý americký diplomat a odborník na KLDR Joseph Yun v americké televizi CNN řekl, že podle jeho názoru nebyli Donald Trump a jeho tým dostatečně připraveni. Svou roli v tom mohlo hrát také drama, které se zrovna odehrává ve Washingtonu. Bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen prezidenta obvinil, že je lhář a přímo v Bílém domě se dopustil trestného činu.
Podle jiných expertů se druhý summit konal příliš brzy po tom loňském v Singapuru a od té doby nedošlo k opravdovému pokroku. O jaderném odzbrojení KLDR se v posledních měsících vůbec nemluvilo a nic nenasvědčovalo tomu, že Kim na tuto podmínku v Hanoji najednou přistoupí.
Bývalý mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby ale summit hodnotí optimističtěji. Podle něj měly obě strany příliš velká očekávání a to, že Donald Trump z nich neslevil a raději žádnou dohodu neuzavřel, je dobrá zpráva.
O čem spolu Donald Trump a Kim Čong-un ještě mluvili?
Došlo i na otázku smrti amerického studenta Otto Warmbiera, který zemřel v roce 2017 krátce po propuštění ze severokorejského zajetí. Donald Trump prohlásil, že věří, že Kim Čong-un by jeho smrt nedopustil. "Řekl mi, že o tom nevěděl," prohlásil americký prezident s tím, že severokorejský vůdce se kvůli tomu "cítí špatně".
Warmbier byl v KLDR odsouzen v lednu 2016 k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu a do vlasti se vrátil po 17 měsících ve špatném zdravotním stavu a v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. KLDR nicméně popírá americké obvinění, že by byl Warmbier mučen.