Kodaňský střelec byl spojený s gangy, právě vyšel z vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2015 20:40
Podle policie byl pravděpodobným střelcem dvaadvacetiletý muž narozený v Dánsku. Dánská média uvedla, že se jmenuje Omar El-Hussein a byl odsouzen za násilné napadení.
Policie střeží internetovou kavárnu v Kodani, kterou prohledala v souvislosti s atentáty.
Policie střeží internetovou kavárnu v Kodani, kterou prohledala v souvislosti s atentáty. | Foto: Reuters

Kodaň - Dánská policie v noci na neděli dopadla a zastřelila muže odpovědného za smrt dvou lidí a zranění dalších pěti při předchozích útocích v metropoli Kodani. Podle policie byl pravděpodobným střelcem dvaadvacetiletý muž narozený v Dánsku. Pachatel podle policistů jednal nejspíš sám.

Policie ale v neděli odpoledne zřejmě v souvislosti s útoky provedla razii v kodaňské internetové kavárně a zatkla dvě osoby.

Dánská televize informovala, že údajný pachatel byl policii znám kvůli svým vazbám na zločinecké gangy. Dánská média uvedla, že se jmenuje Omar El-Hussein. Před dvěma týdny byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za násilné napadení, informoval dánský deník Ekstra Bladet. Při prohlídkách v parku a mužově bytě ve čtvrti Nörrebro policie našla mimo jiné automatickou zbraň, kterou střelec použil při prvním útoku. Při druhém měl u sebe dvě pistole.

Dánské úřady připouštějí, že se pachatel pokoušel napodobit lednový masakr v Paříži, kde teroristé zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo a na prodejnu židovských rituálních potravin.

Po útoku na literární kavárnu v Kodani.
Po útoku na literární kavárnu v Kodani. | Foto: Reuters

Terčem prvního útoku se v sobotu stala umělecká kavárna, kde se konala debata o svobodě slova, kterou pořádal švédský kreslíř Lars Vilks kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda. 

O život přišel pětapadesátiletý civilista a tři policisté utrpěli zranění. Vilks, jenž vyvázl nezraněn, byl dlouhodobě terčem výhrůžek kvůli kontroverzním karikaturám proroka Mohameda s tělem psa z roku 2007.

Obětí střelby je podle Dánského filmového institutu pětapadesátiletý režisér dokumentárních filmů Finn Nörgaard, jenž pracoval pro dánskou televizi. V roce 2008 natočil například snímek Le Le o vietnamských přistěhovalcích v Dánsku.

Následně si v noci na neděli jednu civilní oběť a dva zraněné policisty vyžádala střelba před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. Útočník zasáhl mladého Žida do hlavy a dva policisty do ruky a do nohy. Civilista zranění hlavy později podlehl.

Podle dánské židovské komunity je mrtvým sedmatřicetiletý Dan Uzan, který byl členem ostrahy kodaňské synagogy při náboženském obřadu bar micva.

Muž podezřelý ze střelby na záběru kamery, který při pátrání zveřejnila policie.
Muž podezřelý ze střelby na záběru kamery, který při pátrání zveřejnila policie. | Foto: Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na útok vyzval evropské Židy k vystěhování do Izraele.

Pachatel odpovědný za obě vraždy

"Dánsko zasáhl teror," prohlásila dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová. "Neznáme zatím motiv, ale jsme si vědomi, že existují síly, které chtějí Dánsko poškodit. Chtějí zablokovat svobodu projevu," varovala.

"Předpokládáme, že oba incidenty mají stejného viníka. Máme rovněž za to, že muž zabitý později policií je osobou odpovědnou za obě předchozí vraždy," řekl novinářům kodaňský policejní šéf Torben Molgaard Jensen.

"Nemáme žádné důkazy, že by se do obou incidentů zapojili ještě nějací další střelci," doplnil jeho slova vyšetřovatel Jörgen Skov.

Terorismus, tvrdí úřady

Policie hned v noci spustila rozsáhlou policejní akci s cílem dopadnout pachatele. Nad ránem policisté zastřelili ve čtvrti Nörrebro na severozápadě města muže, který zahájil na členy bezpečnostních sil palbu.

"Policie sledovala jistou adresu ve čtvrti Nörrebro. V jednom okamžiku tam přišel člověk, který mohl být pro policii zajímavý v souvislosti s vyšetřováním. Policisté ho oslovili, on na ně začal střílet a byl zabit. Žádní příslušníci policie nebyli zasaženi," sdělily v prohlášení bezpečnostní složky o incidentu ve čtvrti Nörrebro, která přiléhá k centru města a kde téměř třicet procent obyvatel tvoří přistěhovalci nebo jejich potomci.

Do velké policejní operace se přes noc zapojili těžce ozbrojení policisté a vrtulníky.

 

Právě se děje

Další zprávy