reklama
 
 

Při výbuchu potrubí v Mexiku zemřelo 79 lidí, desítky dalších utrpěly popáleniny

Aktualizováno 20. 1. 2019 17:11
Bilance smrtelných obětí výbuchu a následného požáru poškozeného palivového potrubí ve středním Mexiku stoupla na 79 obětí. Dalších 81 bylo zraněno, popálili se, když se snažili naplnit si unikajícím benzinem kanystry. Státní ropná společnost Pemex uvedla, že příčinu výbuchu, který se stal v noci na sobotu, vyšetřuje. Původně tvrdila, že exploze vznikla následkem navrtání potrubí.

Poté, co Pemex poruchu potrubí zjistil, přijeli na místo vojáci. Krátce před výbuchem se ale stáhli, aby se vyhnuli problémům, protože na místě byly stovky lidí. Na sociálních sítích se objevila videa ukazující, jak si lidi plní kanystry za denního světla a za přítomnosti ozbrojených sil, což vyvolává otázky, proč úřady důrazně nezasáhly.

Někteří místní lidé agentuře Reuters řekli, že jejich blízcí šli k poškozenému potrubí, protože nesehnali benzin jinde a potřebovali natankovat, aby se dostali do práce nebo aby mohli pracovat na svých farmách. Potrubí v pátek navrtali zloději a na místě se sešlo až 800 lidí s kanystry.

O tom, že si neštěstí vyžádalo 79 mrtvých, informoval v neděli mexický ministr zdravotnictví Jorge Alcocer. Uvedl také, že někteří z pacientů jsou ve vážném stavu, mají popáleniny na 80 a více procentech těla.

Jde o jednu z nejhorších podobných explozí za poslední léta v zemi, která se dlouhodobě potýká s krádežemi z palivových potrubí. Někteří lidé podle agentury AFP vidí příčinu tragédie právě v nedostatku paliva.

Místo tragédie navštívil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. V rozhovoru s místními médii slíbil, že bude prosazovat politiku proti krádežím paliva, dokud nebudou vymýceny.

Zloději loni ukradli benzin za miliardy dolarů

López Obrador před časem vyhlásil proti krádežím pohonných hmot rozsáhlou akci. Podle vlády jejich zloději v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč ). Pemex tvrdí, že v posledních letech se v průměru každých 30 minut někdo pokouší navrtat potrubí. Dočasně byla uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny. Zejména ve středním Mexiku, včetně státu Hidalgo, kde k neštěstí došlo, panuje nedostatek pohonných hmot. Například v okrese Tlahuelilpan byla v sobotu většina benzinových pump zavřená.

Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzinu.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.

Vojáci zloděje neodháněli

Kolem posledního neštěstí zůstává řada otázek nezodpovězených. Není jasné, proč vojáci vyslaní k poškozenému potrubí důrazněji neodháněli lidi, kteří se tam sešli s kanystry. López Obrador uvedl, že na místě bylo 25 vojáků, kteří nechtěli dav zahánět. Podle kritiků ale měli být důraznější, místo uzavřít a přivolat posily.

Vedení Pemexu také zatím jasně neřeklo, za jak dlouho byly zastaveny dodávky do potrubí poté, co firma dostala informace o jeho poškození. Benzin prý z potrubí proudil dvě hodiny před výbuchem a žádný viditelný pokles tlaku nebyl znát.

Generální ředitel Pemexu Octavio Romero uvedl, že tento produktovod byl mimo provoz od konce prosince, aby se zabránilo krádežím pohonných hmot. Zprovozněn byl opět 16. ledna a od té doby se ho zloději čtyřikrát snažili narušit.

López Obrador uvedl, že poslední neštěstí ho utvrdilo v odhodlání bojovat s krádežemi paliva. Jeho vláda se podle něj snaží vyřešit, jak zastaralá potrubí modernizovat, aby z nich nebylo snadné krást benzin. Mexiko také koupí více cisteren pro rozvoz paliva.

autor: ČTK | 19. 1. 2019 6:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama