Drogové kartely našly nový byznys, těží železnou rudu

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 12. 2013 8:21
Nelegální činnost v Mexiku povzbuzuje velká poptávka ze zemí, jako je Čína.
Foto: Reuters

Ciudad de México - Mexické drogové kartely ovládly nový byznys. Do škály svých aktivit, která sahá od krádeží ropy až po únosy a vydírání, zařadily i lukrativní důlní průmysl. Železnou rudu prodávají například čínským závodům.

Informace o nelegální těžbě, které mnozí dlouho považovali za výmysly, v listopadu potvrdily federální úřady.

Ty o fenoménu údajně věděly už od roku 2010. Trvalo jim ale tři roky, než propojení kartelů s doly, závody, přístavy a vývozními firmami rozkryly a konfrontovaly.

Na začátku listopadu pak zasáhly v jednom z největších mexických přístavů Lazaro Cardenas a v brzké době si chtějí posvítit i na další, v nichž gangy rovněž působí, napsala agentura Associated Press.

Na způsob mafie

Zprávy vzbuzují obavy, že se síť překupníků drog rozvinula ve veskrze mafiánské organizace, kterým se podařilo v nevídané míře proniknout do ekonomiky země.

"V organizovaném zločinu se jim (kartelům) podařilo zavést kontrolu na způsob mafie, rozmanité oficiální skupiny jako přístavní orgány, mezinárodní společnosti a místní vlastníci pozemků se musely přizpůsobit," řekl bývalý šéf mexické zpravodajské služby Guillermo Valdes Castellanos.

Podle ministerstva hospodářství je problém tak závažný, že vláda musela v letech 2011 a 2012 zpřísnit pravidla exportu a donutit vývozce dokládat, odkud rudu získávají.

Resort agentuře AP sdělil, že nelegální činnost do velké míry popohání silná poptávka po železu ze zemí, které chtějí rozvinout svůj průmysl, například z Číny. "Mnohé obchodní společnosti začaly budovat velké zásoby legálně i nelegálně získaného železa, které bylo později dodáváno pro export," informovalo ministerstvo.

Klíčové je propojení s vývozci

Podle nejmenovaného federálního úředníka kartely využívají k získávání rudy kombinaci hrozeb a otevřených krádeží. Zcela zásadní je pak jejich propojení s vývozními firmami.

Do důlního "průmyslu" se zapojil například kartel Templářští rytíři a jeho předchůdce La Familia. Kromě toho, že železnou rudu sami těží, kradou i cizí zásilky a prodávají je.

Při vyšetřování podezření, že jeden z dolů ve státě Michoacán převzali kriminálníci, bylo minulý týden zraněno několik detektivů. Série dvoudenních útoků na kriminalisty si vyžádala dva mrtvé policisty a tucet zraněných.

Problém se ale netýká pouze jediného kartelu či státu. Podobné zprávy se ozývají i z dalších mexických regionů.

"Od roku 2010 vyplouvají na hladinu důkazy o neregulérní těžbě ve státech Jalisco, Michoacán a Colima," uvedlo ministerstvo. Na farmářích a obchodnících kartely vymáhají výpalné.

 

Právě se děje

Další zprávy