Drogové kartely našly nový byznys, těží železnou rudu

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 12. 2013 8:21
Nelegální činnost v Mexiku povzbuzuje velká poptávka ze zemí, jako je Čína.
Foto: Reuters

Ciudad de México - Mexické drogové kartely ovládly nový byznys. Do škály svých aktivit, která sahá od krádeží ropy až po únosy a vydírání, zařadily i lukrativní důlní průmysl. Železnou rudu prodávají například čínským závodům.

Informace o nelegální těžbě, které mnozí dlouho považovali za výmysly, v listopadu potvrdily federální úřady.

Ty o fenoménu údajně věděly už od roku 2010. Trvalo jim ale tři roky, než propojení kartelů s doly, závody, přístavy a vývozními firmami rozkryly a konfrontovaly.

Na začátku listopadu pak zasáhly v jednom z největších mexických přístavů Lazaro Cardenas a v brzké době si chtějí posvítit i na další, v nichž gangy rovněž působí, napsala agentura Associated Press.

Na způsob mafie

Zprávy vzbuzují obavy, že se síť překupníků drog rozvinula ve veskrze mafiánské organizace, kterým se podařilo v nevídané míře proniknout do ekonomiky země.

"V organizovaném zločinu se jim (kartelům) podařilo zavést kontrolu na způsob mafie, rozmanité oficiální skupiny jako přístavní orgány, mezinárodní společnosti a místní vlastníci pozemků se musely přizpůsobit," řekl bývalý šéf mexické zpravodajské služby Guillermo Valdes Castellanos.

Podle ministerstva hospodářství je problém tak závažný, že vláda musela v letech 2011 a 2012 zpřísnit pravidla exportu a donutit vývozce dokládat, odkud rudu získávají.

Resort agentuře AP sdělil, že nelegální činnost do velké míry popohání silná poptávka po železu ze zemí, které chtějí rozvinout svůj průmysl, například z Číny. "Mnohé obchodní společnosti začaly budovat velké zásoby legálně i nelegálně získaného železa, které bylo později dodáváno pro export," informovalo ministerstvo.

Klíčové je propojení s vývozci

Podle nejmenovaného federálního úředníka kartely využívají k získávání rudy kombinaci hrozeb a otevřených krádeží. Zcela zásadní je pak jejich propojení s vývozními firmami.

Do důlního "průmyslu" se zapojil například kartel Templářští rytíři a jeho předchůdce La Familia. Kromě toho, že železnou rudu sami těží, kradou i cizí zásilky a prodávají je.

Při vyšetřování podezření, že jeden z dolů ve státě Michoacán převzali kriminálníci, bylo minulý týden zraněno několik detektivů. Série dvoudenních útoků na kriminalisty si vyžádala dva mrtvé policisty a tucet zraněných.

Problém se ale netýká pouze jediného kartelu či státu. Podobné zprávy se ozývají i z dalších mexických regionů.

"Od roku 2010 vyplouvají na hladinu důkazy o neregulérní těžbě ve státech Jalisco, Michoacán a Colima," uvedlo ministerstvo. Na farmářích a obchodnících kartely vymáhají výpalné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy