Zloději v Mexiku se zmocnili radioaktivního izotopu iridia

ČTK ČTK
16. 4. 2015 6:57
Úřady kvůli krádeži vyhlásily v pěti mexických státech pohotovost.
Mexická policie je v pohotovosti.
Mexická policie je v pohotovosti. | Foto: Reuters

Mexiko - Úřady v pěti mexických státech vyhlásily pohotovost kvůli krádeži radioaktivního izotopu iridia 192. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AFP. Nebezpečný náklad zloději ukradli v pondělí.

Iridia, jehož izotopy se využívají v lékařství jako zářiče, se zloději zmocnili v Cárdenasu v jihomexickém státě Tabasco. Poplach byl vyhlášen také ve státech Campeche, Chiapas, Oaxaca a Veracruz. Případem se zabývají úřad civilní ochrany, armáda a federální policie.

Portál tt.com připomněl, že to není poprvé, co se v Mexiku odehrál obdobný incident. Například loni v létě byl u mexické metropole ukraden rovněž kontejner iridia 192, policisté ho nakonec nalezli opuštěný nedaleko místa krádeže. Vnitřní bezpečnost země vážně narušují drogové kartely, zda ale stojí za nynějším případem, není jasné.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy