Papež František zahájil nejriskantnější etapu své cesty po Africe. Tajné služby ho varovaly

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2015 18:28
Papež František zahájil dvoudenní návštěvu středoafrické republiky. Ve válce zmítané zemi chce předat poselství míru a usmíření. Francouzské tajné služby papeže od cesty kvůli vysokým bezpečnostním rizikům odrazovaly. František ale jejich naléhání odmítl. V zemi chce vyzvat k ukončení "spirály násilí". Africký stát je sužován občanskou válkou mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy, která vypukla po muslimském převratu před dvěma lety.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Bangui - Papež František v neděli zahájil za přísných bezpečnostních opatření dvoudenní návštěvu Středoafrické republiky, kde byl uvítán s nadšením, ale i velkými obavami. Z bezpečnostního hlediska jde o nejriskantnější etapu jeho první cesty po Africe.

Papež je vůbec poprvé na návštěvě země zmítané ozbrojeným konfliktem. Ve Středoafrické republice po muslimském převratu v roce 2013 pokračuje občanská válka mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy.

Francouzské tajné služby papežovi jasně doporučily, aby do této bývalé kolonie Francie nejezdil. Podle webu francouzské rozhlasové stanice Europe 1 zdůraznily, že situace je velmi neklidná v samotném hlavním městě Bangui, zvlášť před nadcházejícími volbami. Nedoporučily ani papežův program, při kterém má František navštívit hned několik zvlášť rizikových míst.

Papež po příletu vyzval obyvatele, aby se bránili tomu mít jeden z druhé strach. Důrazně odsoudil "nutkání mít strach z druhého, z toho, co nepatří k našemu etniku, k našim politickým vizím či našemu náboženskému vyznání". Vyjádřil naději, že nadcházející prezidentské a parlamentní volby pomohou v zemi "otevřít novou etapu".

"Přeji vám a všem Středoafričanům mír," řekl papež lidem v táboře vysídlenců na území kostela St. Sauveur. "Jsme všichni bratři. A protože jsme bratři, chceme mír," vysvětloval papež. Nedělní program zakončí papež mší v místní katedrále; v ní loni islámští ozbrojenci povraždili 15 lidí, kteří se tam přišli ukrýt před násilím

Prezidentka Catherine Sambová-Panzová požádala před papežem o "odpuštění" za všechno zlo, kterého se obyvatelé Středoafrické republiky dopustili při sektářském násilí.

Spirála násilí

"Bangui je malé město. V případě pohybu davu bude velmi těžké situaci zvládnout," svěřil se stanici Europe 1 se svými obavami jistý diplomatický zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Vyjádřil se krátce před dnešní odpolední papežovou mší v Bangui.

František ale odmítl cokoli zrušit. Hodlá všem obyvatelům Středoafrické republiky předat poselství míru a usmíření. Chce vyzvat k ukončení "spirály násilí". Někteří odborníci ale varují, že návštěva hlavy katolické církve by mohla napětí v zemi naopak zvýšit. Prezidentka Catherine Sambová-Panzová však tvrdí, že papež je očekáván jako "posel míru".

Návštěva mešity v nebezpečné čtvrti

Největší riziko pro papeže může podle odborníků představovat hlavně plánovaná pondělní návštěva mešity v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí Bangui, kde chce papež podle Vatikánu odsoudit páchání násilí ve jménu Boha. Do metropole přicestovali vítat papeže obyvatelé nejen z různých částí Středoafrické republiky, ale i z Konga a Kamerunu.

Bezpečnost v přeplněných ulicích Bangui od soboty zajišťují obrněné vozy a tanky francouzské armády a sil OSN. Mírová mise OSN uvedla do pohotovosti kvůli návštěvě 3000-4000 vojáků a využije rovněž průzkumných bezpilotních strojů a balonů, které budou schopny rychle lokalizovat problémová místa. Vláda země k ochraně papeže vyčlení 500 policistů, pohotovost má rovněž 900 francouzských vojáků v zemi.

Papež ve Středoafrické republice v pondělí ukončí návštěvu Afriky, při níž předtím zavítal do Keni a Ugandy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 29 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy