Papež František zahájil nejriskantnější etapu své cesty po Africe. Tajné služby ho varovaly

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2015 18:28
Papež František zahájil dvoudenní návštěvu středoafrické republiky. Ve válce zmítané zemi chce předat poselství míru a usmíření. Francouzské tajné služby papeže od cesty kvůli vysokým bezpečnostním rizikům odrazovaly. František ale jejich naléhání odmítl. V zemi chce vyzvat k ukončení "spirály násilí". Africký stát je sužován občanskou válkou mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy, která vypukla po muslimském převratu před dvěma lety.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Bangui - Papež František v neděli zahájil za přísných bezpečnostních opatření dvoudenní návštěvu Středoafrické republiky, kde byl uvítán s nadšením, ale i velkými obavami. Z bezpečnostního hlediska jde o nejriskantnější etapu jeho první cesty po Africe.

Papež je vůbec poprvé na návštěvě země zmítané ozbrojeným konfliktem. Ve Středoafrické republice po muslimském převratu v roce 2013 pokračuje občanská válka mezi většinovými křesťany a menšinovými muslimy.

Francouzské tajné služby papežovi jasně doporučily, aby do této bývalé kolonie Francie nejezdil. Podle webu francouzské rozhlasové stanice Europe 1 zdůraznily, že situace je velmi neklidná v samotném hlavním městě Bangui, zvlášť před nadcházejícími volbami. Nedoporučily ani papežův program, při kterém má František navštívit hned několik zvlášť rizikových míst.

Papež po příletu vyzval obyvatele, aby se bránili tomu mít jeden z druhé strach. Důrazně odsoudil "nutkání mít strach z druhého, z toho, co nepatří k našemu etniku, k našim politickým vizím či našemu náboženskému vyznání". Vyjádřil naději, že nadcházející prezidentské a parlamentní volby pomohou v zemi "otevřít novou etapu".

"Přeji vám a všem Středoafričanům mír," řekl papež lidem v táboře vysídlenců na území kostela St. Sauveur. "Jsme všichni bratři. A protože jsme bratři, chceme mír," vysvětloval papež. Nedělní program zakončí papež mší v místní katedrále; v ní loni islámští ozbrojenci povraždili 15 lidí, kteří se tam přišli ukrýt před násilím

Prezidentka Catherine Sambová-Panzová požádala před papežem o "odpuštění" za všechno zlo, kterého se obyvatelé Středoafrické republiky dopustili při sektářském násilí.

Spirála násilí

"Bangui je malé město. V případě pohybu davu bude velmi těžké situaci zvládnout," svěřil se stanici Europe 1 se svými obavami jistý diplomatický zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Vyjádřil se krátce před dnešní odpolední papežovou mší v Bangui.

František ale odmítl cokoli zrušit. Hodlá všem obyvatelům Středoafrické republiky předat poselství míru a usmíření. Chce vyzvat k ukončení "spirály násilí". Někteří odborníci ale varují, že návštěva hlavy katolické církve by mohla napětí v zemi naopak zvýšit. Prezidentka Catherine Sambová-Panzová však tvrdí, že papež je očekáván jako "posel míru".

Návštěva mešity v nebezpečné čtvrti

Největší riziko pro papeže může podle odborníků představovat hlavně plánovaná pondělní návštěva mešity v jedné z nejnebezpečnějších čtvrtí Bangui, kde chce papež podle Vatikánu odsoudit páchání násilí ve jménu Boha. Do metropole přicestovali vítat papeže obyvatelé nejen z různých částí Středoafrické republiky, ale i z Konga a Kamerunu.

Bezpečnost v přeplněných ulicích Bangui od soboty zajišťují obrněné vozy a tanky francouzské armády a sil OSN. Mírová mise OSN uvedla do pohotovosti kvůli návštěvě 3000-4000 vojáků a využije rovněž průzkumných bezpilotních strojů a balonů, které budou schopny rychle lokalizovat problémová místa. Vláda země k ochraně papeže vyčlení 500 policistů, pohotovost má rovněž 900 francouzských vojáků v zemi.

Papež ve Středoafrické republice v pondělí ukončí návštěvu Afriky, při níž předtím zavítal do Keni a Ugandy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy