Při útoku na sunnitskou mešitu v Iráku zahynulo přes 70 lidí

ČTK ČTK
23. 8. 2014 0:15
Pachateli mohli být šíitští militanti, ale také radikálové z Islámského státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Při útoku na sunnitskou mešitu v irácké provincii Dijála zahynulo v pátek nejméně 73 lidí a zranění utrpěly desítky osob. Novou bilanci obětí podle agentury DPA uvedly tamější zdravotnické zdroje.

O tom, kdo byl pachatelem útoku, se zdroje rozcházejí. Původně se hovořilo o šíitských milicích, zdroje agentury AFP nevylučují, že jsou za útokem radikálové z Islámského státu (IS).

Podle agentury AP do mešity nejprve vběhl sebevražedný atentátník a když odpálil své nálože, následovalo za ním komando ozbrojenců, kteří začali střílet kolem sebe.

Místní úřady tvrdí, že IS se v městečku, které leží asi 120 kilometrů severovýchodně od Bagdádu, marně snažil získat na svou stranu dva významné sunnitské kmeny. IS nedávno obsadil sousední města.

Agentura Reuters za pachatele označila šíitské milice.

Podle výkladu AP po útoku k mešitě přijeli vojáci a šíitští milicionáři, aby zajistili klid. Narazili ale na nastražené nálože a uprchli. Bomby zabily čtyři z šíitských milicionářů a 13 dalších zranili. Podle irácké armády útok spáchal jeden sebevražedný atentátník a tři střelci, všichni prý patřili k IS.

AFP získala svědectví občana vesnice, podle nějž se IS útokem na mešitu mstila za napadení své hlídky. Pátek je pro muslimy svátečním dnem a ve velkém počtu chodí na polední modlitby.

Útok komplikuje jednání o vládě

Útok zasáhl i vyjednávání o vytvoření nové irácké vlády, které nyní vede se zástupci šíitů, sunnitů i Kurdů designovaný premiér Hajdar Abádí. Dva vlivní sunnitští politici - nový předseda parlamentu Sálim Džaburí a vicepremiér Sálih Mutlak - se totiž na protest odmítli účastnit dalších jednání.

Jak poznamenaly světové agentury, pro Abádího je to komplikace, navíc ho tlačí čas, na sestavení vlády dostal totiž od prezidenta čas do 10. září. Jak Abádí, tak i bývalý premiér Núrí Málikí útok odsoudili a vyzvali k jeho vyšetření.

Páteční útok podle DPA připomíná dobu ostrých bojů mezi sunnity a šíity, které kulminovaly v letech 2006 a 2007. Útoky na mešity byly tehdy časté. K nejhorším patří incident z února 2006, kdy ozbrojenci zaútočili na šíitskou Zlatou mešitu ve městě Sámarra, ve které odpálili nálože, mešita byla značně poškozena. Šíitští ozbrojenci poté přepadli v zemi na 90 sunnitských mešit a zabili nejméně tři sunnitské duchovní, při násilnostech bylo za necelý týden pozabíjeno na 380 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy