Bývalý zaměstnanec vtrhl v Japonsku s nožem do ústavu pro zdravotně postižené. Ubodal 19 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 7. 2016 10:10
Nejméně 19 osob zemřelo a dalších 25 bylo zraněno při útoku muže ozbrojeného nožem v zařízení pro osoby se zdravotním postižením blízko Tokia. Uvedla to japonská tisková agentura Kjódo s odvoláním na policii. Policie podle agentur podezřelého 26letého muže, který dřív v ústavu pracoval, zadržela. Policie obdržela hlášení o útoku ve městě Sagamihara v úterý ráno ve 2:30 místního času, napsala agentura Reuters.
Policie na místě útoku.
Policie na místě útoku. | Foto: Reuters

Tokio - Devatenáct lidí přišlo o život při útoku muže ozbrojeného nožem v zařízení pro osoby se zdravotním postižením jihozápadně od Tokia. Dalších 25 osob bylo zraněno, z toho 20 vážně. Uvedli to zástupci hasičského sboru města Sagamihara, kde se útok uskutečnil.

Útočníkem je bývalý zaměstnanec ústavu, který byl v minulosti sám hospitalizován kvůli úmyslu pozabíjet mentálně nemocné.

Stanice BBC oznámila, že podobný útok se v Japonsku, považovaném za jednu ze nejbezpečnějších zemí světa, nestal několik desetiletí.

Podle agentury AP 26letý Satoši Uemacu pravděpodobně spáchal svůj čin z nenávisti.

V nemocnici byl čtrnáct dní

V zařízení, v němž zabíjel, pracoval od roku 2012. V únoru byl ale propuštěn a proti své vůli hospitalizován, když se pokusil doručit předsedovi dolní komory parlamentu ručně psaný dopis, v němž nabízel, že zlikviduje stovky postižených, pokud to vláda povolí.

V nemocnici si ho ponechali čtrnáct dní a v březnu ho propustili, když lékaři došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

Policisté na místě činu.
Policisté na místě činu. | Foto: Reuters

V dopise Uemacu psal, že pozabíjením mentálně nemocných by mohl "oživit světovou ekonomiku a možná zabránit třetí světové válce". "Mým cílem je svět, kde těžce postižení budou moci být podrobeni eutanazii se souhlasem svých opatrovníků, pokud nejsou schopni žít doma a aktivně se podílet na chodu společnosti," uvedl Uemacu.

Judži Kuroiwa, guvernér prefektury Kanagawa, kde k tragédii došlo, se omluvil, že nereagoval na tato varování a katastrofě nedokázal předejít. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga události označil za "šokující incident, který má mnoho nevinných obětí".

Dovnitř vlezl rozbitým oknem

V zařízení, kde dnes Uemacu útočil, bylo 160 pacientů s mentálním i jiným postižením. Uemacu se do zařízení v malém městě Sagamihara, ležícím asi 40 kilometrů jihozápadně od metropole Tokia, dostal rozbitým oknem.

Na místě byl osmičlenný personál, obětem, mezi nimiž je devět mužů a deset žen, bylo od 19 do 70 let. Uemacu je během 40 minut usmrtil ve spánku.

Podle místních médií personál zařízení zavolal na policii ve 2:30 ráno místního času (v pondělí v 19:30 SELČ) a oznámil, že v objektu se pohybuje muž vyzbrojený nožem. Muž později sám odjel autem na policii a vydal se jí. Podle některých zdrojů měl v tu chvíli u sebe kuchyňské a další nože potřísněné krví a policistům oznámil: "Udělal jsem to."

Kriminolog Jasujuki Deguči prohlásil, že Uemacuovo jednání je typické pro zločince, který je plný zloby a snaží se pomstít. Svůj čin totiž očividně plánoval a poté se sám vydal policii. "Netoužil po ničem jiném než dosáhnout svého cíle," konstatoval Deguči.

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné kromě jiného proto, že tato země má velmi přísné zákony a téměř žádný civilista nemá ke zbrani přístup, uvedl server BBC. Podle počtu mrtvých je tento útok nejtragičtějším od konce druhé světové války.

V roce 2001 ubodal duševně nemocný muž ve škole osm dětí, roku 2008 vjel muž automobilem do tokijské nákupní zóny a pak ubodal sedm lidí. Roku 1995 zaútočila náboženská sekta Óm šinrikjó v tokijském metru sarinem. Zemřelo tehdy 13 lidí a přiotrávilo se více než 5000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy