Kromě několika obětí si protesty vyžádaly kolem 180 zraněných včetně 27 lidí, kteří utrpěli střelná zranění. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví.
Do nepokojů se zapojily desetitisíce Súdánců nejen v metropoli Chartúmu, ale i v dalších městech muslimské země - například v Umdurmanu nebo Al Qadarifu.
Just received - Video from Sudan of today’s millions march.
— Samira Sawlani (@samirasawlani) June 30, 2019
Mass protests across the Country demanding civilian rule pic.twitter.com/8VzLjqnuZM
Podle britského serveru BBC šlo o největší demonstrace od třetího června, kdy armáda násilně rozehnala pokojný protest. Tehdy zemřelo okolo stovky lidí. Kvůli této události zpočátku června také ztroskotala jednání mezi vojenskou radou a civilisty, ta jsou tak už měsíc na mrtvém bodě.
Súdánci požadují přechod k civilní vládě. Armáda se ujala moci poté, co v dubnu sesadila autoritativního prezidenta Umara Bašíra. Ten se do čela země dostal v roce 1989 pučem vedeným islamistickými důstojníky. I proti němu obyvatelé protestovali několik měsíců.
S nynější vládou vojenské rady ale také nejsou spokojení. Bojí se, že se armáda bude snažit udržet u moci a zachová režimní struktury.
Nedělní masové demonstrace připadly přesně na třicetileté výročí převratu, kterým se chopil moci Bašír. Podle zdrojů, na které se odkazují některá zahraniční média, jsou tyto protesty ještě masovější než ty, které volaly po pádu Bašíra. A to i přestože v zemi například nefunguje internet, skrze který by se lidé k demonstracím snáze svolávali.
"Neočekával jsem, že do ulic vyjde takové množství protestujících. Ukazuje to ale, že mají silnou pozici a jsou rozhněvaní," uvedl pro britský deník The Guardian súdánský analytik a novinář Faisal Mohamed Salih.
Slzný plyn
Bezpečnostní složky rozháněly zástupy lidí slzným plynem. Na pomoc povolaly také desítky policejních vozů, které blokovaly ulice měst, a obávané Jednotky rychlé podpory (RSF). Členové těchto jednotek nejenže násilně rozprašují demonstrace, ale podle některých svědectví také znásilňují Súdánky.
"Jsme tady kvůli obětem protestů z 3. června. Chceme civilní stát, který nám zaručí svobodu. Chceme se zbavit vojenské diktatury," řekl pro The Guardian třiadvacetiletý Súdánec Zeinab. Celé jméno z obav o bezpečnost nechtěl sdělit. Protestující v neděli zamířili také k domovům obětí demonstrací z třetího června.
Několik tisíc nespokojenců pochodovalo i k ministerstvu obrany a policisté následně stříleli do vzduchu.
Generál Mohamed Hamdan Dagalo, který je zástupcem šéfa přechodné vojenské rady a současně velitelem RSF, v neděli uvedl, že odstřelovači zasáhli pět nebo šest civilistů a tři příslušníky RSF.
Vojenská rada se v minulosti nechala slyšet, že jí protesty nevadí. Zároveň ale vůdce demonstrantů varovala, že je bude vinit z případného násilí a vandalismu. Africká unie a Etiopie mezitím zintenzivnily snahy zprostředkovat jednání, která by vedla k vyřešení současné krize vytvořením přechodné vlády.