Ústav, v němž uhořelo 30 dívek, byl časovaná bomba. Děti založily oheň na protest proti znásilňování

Pavlína Nouzová ČTK Pavlína Nouzová, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2017 15:47
Nejméně 30 dívek ve středu zahynulo při požáru v ústavu pro nezletilé nedaleko hlavního města středoamerické Guatemaly. Další desítky chovanců ústavu jsou podle úřadů zraněné. V přeplněném zařízení žilo několik stovek nezletilých. Po příčině požáru zatím guatemalští vyšetřovatelé pátrají. Podle místních médií ale zřejmě chovanky ústavu založily požár samy. Chtěly tím protestovat proti špatnému zacházení, včetně sexuálního zneužívání.
Příbuzní obětí požáru v sociálním ústavu v Guatemale.
Příbuzní obětí požáru v sociálním ústavu v Guatemale. | Foto: Reuters

Guatemala - Byly tady oběti domácího násilí, sexuálního zneužívání nebo děti z ulice. 

Sanitka odváží těla obětí požáru v guatemalském ústavu.
Sanitka odváží těla obětí požáru v guatemalském ústavu. | Foto: Reuters

Ústav Nanebevzetí Panny Marie v malé středoamerické Guatemale jim měl pomoci. Ve skutečnosti tam ale podle tamních médií děti čelily stejným problémům, jaké znaly z domova. A tak se podle místních médií rozhodly zasáhnout.

V úterý z ústavu uteklo 60 mladistvých, podle svých slov se "jen snažili uniknout problémům".

O den později vypukl požár, který zabil 30 dívek. Další desítky nezletilých jsou zraněné. Bilance se zvyšuje, některé dívky svým zraněním v nemocnici podlehly.

Podle španělského listu El País požár zřejmě založily samy dívky, které si v ústavu opakovaně stěžovaly na ponižování a znásilňování. Příbuzným prý předem poslaly dopisy, ve kterých jim napsaly o svých plánech na vzpouru.

Ve středu ráno tamního času skupina dívek zapálila matrace ve svých pokojích. Plameny se ale vymkly kontrole.

Úřady nicméně tuto teorii zatím nepotvrdily.

Varovné signály

V ústavu bylo více než 600 dívek a mladistvých, přestože kapacita byla zhruba 400 lidí. Šlo o děti, které se nemohly z různých důvodů vrátit domů. Některé domov dokonce ani neměly, jiné se tu zotavovaly z drogové závislosti.

Šestnáctiletý Daniel přežil požár v guatemalském ústavu.
Šestnáctiletý Daniel přežil požár v guatemalském ústavu. | Foto: Reuters

Už od roku 2015 se však začaly objevovat zprávy, že sociální ústav, který leží v obci San José Pinula asi 10 kilometrů od hlavního města Guatemaly, je přeplněný. A oběti domácího násilí nebo zneužívání si stěžovaly na to, že se jim v ústavu děje to samé.

Podle tamních médií děti čelily verbálnímu, fyzickému i psychologickému násilí. Objevovaly se i stížnosti na nekvalitní stravu nebo nejrůznější omezení rodinných návštěv.

Pozůstalí po obětech požáru v sociálním ústavu v Guatemale.
Pozůstalí po obětech požáru v sociálním ústavu v Guatemale. | Foto: Reuters

"Byla to časovaná bomba, dalo se to čekat," řekl agentuře AFP jeden ze zaměstnanců ústavu.

Hromadný útěk a požár s tragickými následky podle guatemalského listu Prensa Libre ukazuje, jak stát selhal v ochraně dětí. Připomíná, že Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) loni v prosinci dokonce navrhoval celý ústav zavřít.

Některé zdroje uvádějí, že v něm byli i chlapci a dívky, kteří měli problémy se zákonem, ale kvůli nedostatku míst v jiných zařízeních skončili zde.

Nebezpečné místo, které mělo pomáhat

"Nikdy mě nenapadlo, že bude tohle místo tak nebezpečné," uvedla jedna z příbuzných, kteří se po neštěstí shromáždili před ústavem.

Guatemalský prezident Jimmy Morales vyhlásil kvůli tragédii tři dny státního smutku.

 

Právě se děje

Další zprávy