Ulánbátar - Nepokoje v mongolské metropoli Ulánbátaru vyvolané spory o nedělní parlamentní volby si vyžádaly pět lidských životů. Dalších tři sta lidí bylo zraněno. Informoval o tom mongolský ministr spravedlnosti.
Prezident Nambaryn Enchbajar na neutichající násilnosti reagoval vyhlášením výjimečného stavu. V jeho rámci už bylo zatčeno na sedm stovek lidí.
"Počínaje úterým platí od 23:30 (17:30 SELČ) výjimečný stav na čtyři dny," citují agentury z oficiálního prohlášení v mongolské televizi.
Po následující čtyři dny bude platit od desáté hodiny večer místního času zákaz vycházení. Za výjimečného stavu platí i zákaz shromažďování na veřejných prostranstvích.
K násilnostem došlo poté, co opoziční Demokratická strana odmítla uznat volební vítězství vládnoucí Mongolské lidové revoluční strany, která měla až do roku 1990 mocenský monopol coby komunistická státostrana v zemi patřící do sovětského bloku.
Čtěte také: Mongolové volí. A věří v pohádkové zbohatnutí
Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky uvedla, že rozvášněný dav vytloukl v sídle strany okna. Z budovy pak začal stoupat hustý černý dým. Když na místo dorazili hasiči, začali na ně shromáždění lidé házet kameny.
Zásahové jednotky proti davu nakonec musely použít slzný plyn. "Demonstranti se chovali jako chuligáni a narušovali pořádek," uvedl mluvčí policie Sainbajar.
"Takové výsledky nikdo nepotřebuje"
Tisíce dalších lidí se shromáždily na hlavním náměstí v centru Ulánbátaru.
Nepokoje propukly poté, co šéf Demokratické strany Cachjagiin Elbegdorž na tiskové konferenci odmítl akceptovat průběžné výsledky, podle nichž v 76členném Velkém churalu získali postkomunisté nejméně 43 míst, což je o sedm více než dosud.
"Takové výsledky nikdo nepotřebuje a budou opraveny v souladu se zákonem," nechal se slyšet opoziční vůdce. Volební komise dosud konečné výsledky neoznámila.
Podle zahraničních pozorovatelů proběhlo víkendové hlasování v Mongolsku ve svobodném a spravedlivém duchu.
Určité zmatky prý do nich vnesla pouze nová pravidla, která změnila zavedený systém jednomandátových okrsků na vícemandátové, a z toho vyplývající nejasnosti při sčítání hlasů.
Elbegdorž ale podle svých slov svolal do Ulánbátaru všechny kandidáty Demokratické strany a zamýšlí předložit důkazy o údajných volebních manipulacích vládnoucí strany.
Spory o výsledky voleb mohou způsobit další průtahy v ratifikaci dlouho očekávaných dohod, jež zpřístupní rozsáhlá naleziště mědi a zlata v poušti Gobi zahraničním společnostem.
Čtěte také: Klaus v Mongolsku: Podpoříme studenty
Právě zisky z těžby by měly výrazně posílit příjmy do státního rozpočtu této ne příliš rozvinuté země, kde nadále dominuje tradiční způsob života v jurtách a pastevectví.