Při násilných střetech v Jemenu zemřelo devět lidí

ČTK ČTK
28. 6. 2014 23:15
Podle agentury Reuters je mezi oběťmi pět vojáků a čtyři islámští radikálové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aden - Devět mrtvých si v sobotu na počátku postního měsíce ramadánu vyžádaly dva násilné střety na jihu Jemenu.

Podle agentury Reuters je mezi oběťmi pět vojáků a čtyři islámští radikálové.

Při prvním incidentu islamisté přepadli nemocnici v městě Katan. O život přišli čtyři útočníci a dva vojáci. Další tři vojáci utrpěli zranění.

Při druhé násilné akci muslimští extremisté zaútočili na vojenské kontrolní stanoviště, na kterém zabili tři vojáky.

Bezpečnostní situace v zemi se zhoršuje

Z odpovědnosti za útoky jsou ozbrojenci hlásící se k jemenské Al-Káidě, kterou Spojené státy považují za nejnebezpečnější odnož této teroristické sítě.

Alí Abdalláh Sálih
Alí Abdalláh Sálih | Foto: Reuters

Organizace využila oslabení ústřední moci v Saná lidovým povstáním proti bývalému prezidentu Alímu Abdalláhu Sálihovi v roce 2011, k posílení svých pozic a územních zisků zejména na jihu Jemenu.

Bezpečnostní situace v zemi se od té doby neustále zhoršuje. Kromě útoků Al-Káidy řeší bezpečnostní složky i střety s šíitskými povstalci na severu země, kteří by chtěli získat pod kontrolu další území. Problémem pro centrální jemenskou vládu jsou i separatisté na jihu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy