Armáda se střetla s islamisty, Jemen hlásí 120 mrtvých

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 6. 2014 12:51
Šíité z klanu Húzíů, který ovládá část severu země, se v posledních týdnech snaží získat pod svou kontrolu i další území.
Kontrolní stanoviště jemenské policie
Kontrolní stanoviště jemenské policie | Foto: Reuters

Saná - Při pondělních střetech mezi vládními vojáky a šíitskými povstalci na severu Jemenu zemřelo 120 lidí.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Šíité z klanu Húzíů, kteří část oblasti na severu země ovládají, se v posledních týdnech snaží získat pod svou kontrolu i další území.

Zástupce místního guvernéra Ahmada Bakrího řekl, že jemenská letadla bombardovala pozice rebelů v provincii Umrán. V bojích podle něj přišlo o život asi 100 povstaleckých bojovníků, zahynulo ale i dvacet vládních vojáků.

Boje mezi centrální vládou a šíitskými rebely trvají už několik let. Saná pravidelně obviňuje Írán, kde šíité představují státní náboženství, že rebely na severu Jemenu podporuje.

Boje skončily, platí křehké příměří

Bakrí řekl, že boje skončily v pondělí večer, když bylo dojednáno příměří. Zatím střety nepokračují. "Situace je klidná, když se do vyjednávání zapojil ministr vnitra," dodal zástupce guvernéra.

Jemen se stal v roce 2011 dějištěm nepokojů, které vyvrcholily o rok později, kdy se po dlouhých průtazích vzdal moci autokratický prezident Alí Abdalláh Sálih.

Bezpečnostní situace v zemi se od té doby neustále zhoršuje. Kromě střetů v provincii Umrán jemenské bezpečnostní složky zároveň zahájily na začátku května rozsáhlou ofenzivu proti odnoži Al-Káidy, která v zemi působí.

Místní armádě pomáhají i Američané, a to zejména nasazováním bezpilotních letadel. Problémem pro centrální jemenskou vládu jsou ale i separatisté na jihu země.

 

Právě se děje

Další zprávy