Při explozi v Káhiře zahynulo 20 lidí, podle úřadů šlo o teroristický útok

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 8. 2019 17:09
Vůz naložený výbušninami, jehož exploze zabila v pondělí v Káhiře nejméně 20 lidí a dalších 47 jich zranila, převážel nálože na blíže neurčené místo pro použití při teroristickém útoku. S odvoláním na egyptské ministerstvo vnitra o tom informovala agentura AP. V souvislosti s incidentem, který prezident Abdal Fattáh Sísí označil za teroristickou událost, policie zadržela člena radikálního hnutí Hasm.
Výbuch v Káhiře.
Výbuch v Káhiře. | Foto: Reuters

Sísí vyjádřil rodinám obětí svou soustrast a zavázal se podobné projevy "brutálního terorismu" v zemi vymýtit, uvedla agentura Reuters.

Podle úředního sdělení narazilo vozidlo, jež jelo velkou rychlostí v protisměru, do tří dalších aut na nábřeží Nilu v centru Káhiry. Exploze také poničila asi 20 okolních aut, přičemž lidé, kteří v nich seděli, utrpěli popáleniny.

Následný výbuch poničil vstupní bránu nemocnice a několik přilehlých pokojů. Celkem muselo být evakuováno 78 lidí. "Když jsem vycházel z pokoje, tak padaly části stropu," uvedl jeden z pacientů. Podle výpovědi svědků byla budova poničena až do úrovně třetího patra.

Ministryně zdravotnictví v televizním vystoupení uvedla, že záchranáři na místě nehody sbírali části těl a že je možné, že nějaká těla skončila také v blízkém Nilu.

Vůz naložený výbušninami ukradli před několika měsíci, informovalo egyptské ministerstvo vnitra. "Podle první technické prohlídky auto obsahovalo výbušniny a náraz vedl k jejich odpálení," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Nálože byly v době výbuchu převáženy na zatím neznámé místo, podle ministerstva je za jejich umístění do auta zodpovědné hnutí Hasm. Není také známé, k jakému konkrétnímu účelu měly být výbušniny použity.

Mezi oběťmi by neměli být žádní Češi

"České ministerstvo zahraničních věcí nemá informaci o tom, že by mezi oběťmi či zraněnými byli Češi," uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Egypt roky bojuje proti islámským radikálům, kteří působí zejména na Sinajském poloostrově. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení nedávno zesnulého prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva.

Hnutí Hasm egyptské úřady považují za ozbrojenou frakci Muslimského bratrstva. Organizace od roku 2016 spáchala několik útoků na policisty, soudce a další představitele.

Hnutí Hasm egyptské úřady považují za ozbrojenou frakci Muslimského bratrstva. Organizace od roku 2016 spáchala několik útoků na policisty, soudce a další představitele.

 

Právě se děje

Další zprávy