reklama
 
 

Volby v Keni vyhrál současný prezident Kenyatta, opozice hlasování bojkotovala

Aktualizováno 30. 10. 2017 17:39
Uhuru Kenyatta obhájil svou funkci prezidenta Keni. V opakovaných volbách získal 98,2 procenta hlasů. Opozice hlasování bojkotovala, označila ho za protiústavní. Volby doprovázely násilnosti, zemřelo nejméně šest lidí.

Nairobi - Současný prezident Uhuru Kenyatta podle očekávání vyhrál opakované volby hlavy státu v Keni. Získal 98,2 procenta hlasů, uvedla v pondělí Nezávislá volební a pohraniční komise (IEBC).

Volební účast dosáhla méně než 39 procent. Opozice hlasování bojkotovala a v 25 volebních odvodech se kvůli tomu nevolilo.

"Nejde o nic jiného než o opětovné potvrzení vůle keňského lidu," reagoval Kenyatta na oznámení výsledků. Zároveň dodal, že znovu počítá s tím, že budou výsledky opět právně zpochybňovány. Přislíbil ale, že hodlá respektovat rozhodnutí keňské justice, ať už bude jakékoli.

Podle agentury AFP se dá očekávat, že opozice výsledek voleb napadne u ústavního soudu tak, jako se to stalo po Kenyattově vítězství v srpnu, které soudci zrušili pro netransparentní a nezákonný průběh sčítání hlasů. Ústavní soud uvedl, že v případě opakování podobných problémů výsledek voleb znovu anuluje.

"Těší mě, že jsme byli schopni naplnit požadavky, které komisi umožnily uspořádat… svobodné, spravedlivé a důvěryhodné volby," řekl v pondělí šéf volební komise Wafula Chebukati.

Sám přitom týden před volbami pochyboval, zda jeho úřad dokáže regulérní průběh voleb zajistit.

Vítězství Kenyatty bylo téměř jasné od okamžiku, kdy jeho hlavní vyzyvatel Raila Odinga ze souboje odstoupil a vyzval své stoupence k bojkotu voleb. Opozice je považuje za protiústavní.

Volební den, který byl minulý týden ve čtvrtek, poznamenaly násilné demonstrace, při kterých zemřelo nejméně šest lidí.

Na východě země, kde má opozice největší podporu, se mnoho volebních místností vůbec neotevřelo. Volební komise v pátek sdělila, že se na těchto místech bude hlasovat v sobotu, z obav o bezpečnost svých pracovníků však i tento scénář odvolala.

Podle agentury AFP se dá očekávat, že opozice výsledek voleb napadne u Ústavního soudu tak, jako se to stalo po Kenyattově vítězství v srpnu, které soudci zrušili pro netransparentní a nezákonný průběh sčítání hlasů. Ústavní soud uvedl, že v případě opakování podobných problémů výsledek voleb znovu anuluje.

autor: ČTK | 30. 10. 2017 16:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama