Volby v Keni vyhrál současný prezident Kenyatta, opozice hlasování bojkotovala

Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 17:39
Uhuru Kenyatta obhájil svou funkci prezidenta Keni. V opakovaných volbách získal 98,2 procenta hlasů. Opozice hlasování bojkotovala, označila ho za protiústavní. Volby doprovázely násilnosti, zemřelo nejméně šest lidí.

Nairobi - Současný prezident Uhuru Kenyatta podle očekávání vyhrál opakované volby hlavy státu v Keni. Získal 98,2 procenta hlasů, uvedla v pondělí Nezávislá volební a pohraniční komise (IEBC).

Volební účast dosáhla méně než 39 procent. Opozice hlasování bojkotovala a v 25 volebních odvodech se kvůli tomu nevolilo.

"Nejde o nic jiného než o opětovné potvrzení vůle keňského lidu," reagoval Kenyatta na oznámení výsledků. Zároveň dodal, že znovu počítá s tím, že budou výsledky opět právně zpochybňovány. Přislíbil ale, že hodlá respektovat rozhodnutí keňské justice, ať už bude jakékoli.

Podle agentury AFP se dá očekávat, že opozice výsledek voleb napadne u ústavního soudu tak, jako se to stalo po Kenyattově vítězství v srpnu, které soudci zrušili pro netransparentní a nezákonný průběh sčítání hlasů. Ústavní soud uvedl, že v případě opakování podobných problémů výsledek voleb znovu anuluje.

"Těší mě, že jsme byli schopni naplnit požadavky, které komisi umožnily uspořádat… svobodné, spravedlivé a důvěryhodné volby," řekl v pondělí šéf volební komise Wafula Chebukati.

Sám přitom týden před volbami pochyboval, zda jeho úřad dokáže regulérní průběh voleb zajistit.

Vítězství Kenyatty bylo téměř jasné od okamžiku, kdy jeho hlavní vyzyvatel Raila Odinga ze souboje odstoupil a vyzval své stoupence k bojkotu voleb. Opozice je považuje za protiústavní.

Volební den, který byl minulý týden ve čtvrtek, poznamenaly násilné demonstrace, při kterých zemřelo nejméně šest lidí.

Na východě země, kde má opozice největší podporu, se mnoho volebních místností vůbec neotevřelo. Volební komise v pátek sdělila, že se na těchto místech bude hlasovat v sobotu, z obav o bezpečnost svých pracovníků však i tento scénář odvolala.

Podle agentury AFP se dá očekávat, že opozice výsledek voleb napadne u Ústavního soudu tak, jako se to stalo po Kenyattově vítězství v srpnu, které soudci zrušili pro netransparentní a nezákonný průběh sčítání hlasů. Ústavní soud uvedl, že v případě opakování podobných problémů výsledek voleb znovu anuluje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy