Prezidentské křeslo v Kazachstánu obhájil Tokajev, nerovné volby provázely protesty

ČTK ČTK
9. 6. 2019 20:46
V nedělních prezidentských volbách v Kazachstánu zvítězil úřadující prezident Kasym-Žomart Tokajev. Vyplývá to z průzkumu, který na základě dotazování voličů při odchodu z volebních místností provedl institut Kogamdyk Pikir. Šestašedesátiletý Tokajev podle těchto údajů získal 70,13 procenta hlasů. Z voleb poprvé po téměř třiceti letech vzejde jiný vítěz než Nursultan Nazarbajev (78), který Kazachstánu vládl od roku 1990 a Tokajeva doporučil za svého nástupce.
Úřadující prezident Kazachtánu Kasym-Žomart Tokajev.
Úřadující prezident Kazachtánu Kasym-Žomart Tokajev. | Foto: Reuters

O funkci prezidenta se ucházelo sedm kandidátů, ale kromě úřadujícího prezidenta neměli ostatní velkou šanci na úspěch. Podle odhadů, které byly zveřejněny těsně po půlnoci na pondělí místního času (v neděli po 20:00 SELČ), získal druhý nejúspěšnější kandidát, opoziční aktivista Amiržan Kosanov, jen 15,39 procenta hlasů.

Podle nevládních organizací se v této středoasijské zemi nekonala skoro žádná volební kampaň a podmínky kandidátů nebyly rovné. Prezidentské volby, stejně jako předchozí volby v 18milionovém Kazachstánu, proto kritici označují za nedemokratické.

Během nedělních voleb se v zemi konaly protesty, při nichž bylo zadrženo nejméně kolem 500 lidí. Rozhlasová stanice Svobodná Evropa a její sesterské Rádio Svoboda (RFE/RL) uvedly, že kazašské úřady krátce zadržely i dva jejich reportéry a dalším sedmi odmítly udělit akreditaci.

Protestů v největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se účastnily tisíce lidí. Podle agentury AFP byly nedělní demonstrace největší za poslední tři roky.

Podle některých analytiků ale bude vítězství úřadujícího prezidenta Tokajeva, loajálního Nazarbajevovi, důležité pro stabilitu země a pozitivní zejména pro její sousedy Rusko a Čínu, stejně jako pro zahraniční investory. Kazachstán je významným vývozcem ropy a dalších surovin.

Na volby v Kazachstánu dohlíželo asi 1000 pozorovatelů ze čtyř desítek zemí a desítky mezinárodních organizací. Akreditováno bylo rekordních asi 230 zahraničních novinářů. Z tisíce pozorovatelů jsou podle agentury TASS asi 400 Rusové.

VIDEO: Kazašský prezident Nazabajev vyrazil nakupovat.  

Scény z filmu Borat, který si dělá legraci z Kazachstánu, připomínala návštěva prezidenta této země ve francouzském supermarketu ve městě Almaty. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 33 minutami

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy