Washington - Kandidátka amerických demokratů na prezidentský úřad Hillary Clintonová hodlá zveřejnit své daňové výkazy, které její republikánský soupeř Donald Trump publikovat odmítá. Oznámila to agentura Reuters. Přestože zákony USA nic takového nenařizují, prezidentští kandidáti pravidelně o svých daňových odvodech veřejnost informují, tradice sahá do 70. let minulého století.
Podle televize CNBC daňová zpráva Clintonové ukáže, že na daních loni odvedla 35 procent výdělku a dalších deset procent věnovala na charitu. Senátor Tim Kaine, který v tandemu s bývalou první dámou kandiduje na post viceprezidenta, zveřejní zprávu o svých daňových odvodech za posledních deset let.
Trump má s podobným krokem problém, dosud se ke zveřejnění daňového přiznání neodhodlal. Odvolává se přitom na skutečnost, že jeho výkaz je předmětem auditu berní správy IRS. Neudělá to prý před volbami, které jsou stanoveny na 8. listopad. Na výzvy novinářů Trump opakuje, že jim "do toho nic není".
Volební štáb Clintonové už zveřejnil její daňová přiznání až do roku 2007. Veřejně dostupné jsou navíc i starší výkazy z dob prezidentování jejího manžela Billa Clintona. Přehled o daňových odvodech Clintonové tak je v té či oné formě až do roku 1977.
IRS oznámila, že Trump může své přiznání zveřejnit, i když je auditováno. Kromě zdrojů a objemu příjmů výkaz obsahuje údaje o konečném procentu daňového odvodu, o daňových odpočtech a o prostředcích věnovaných na dobročinnost.
Nepodporujme Trumpa, vyzvali se sami republikáni
Donald Trump si svými postoji dělá nepřátele i u svých republikánů. Další velká skupina spolustraníků vyzvala vedení strany, aby upustilo od podpory Trumpa.
Asi 70 vlivných členů strany zaslalo dopis stranickému šéfovi Reince Priebusovi, v němž poukazují na "sporné, neuvážené a nekompetentní" výroky kandidáta a na jeho "rekordní nepopularitu".
Autoři dopisu se podle agentury AP pokoušejí Priebuse přesvědčit, aby místo podpory kontroverzního Trumpa v boji o Bílý dům poskytl pomoc republikánským kandidátům usilujícím o zvolení do Kongresu. Současně s prezidentskými volbami budou Američané 8. listopadu volit poslance Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu.
Stejný postup strana zvolila v roce 1996, kdy její prezidentský kandidát Robert Dole beznadějně zaostával za prezidentem Billem Clintonem. Manžel nynější demokratické prezidentské kandidátky tehdy jasně vyhrál a obhájil svůj mandát na další čtyři roky.
Mnozí republikáni se obávají, že Trump může svou problematickou kampaní zkomplikovat i pozice republikánských kandidátů do Kongresu. Republikáni mají nyní v obou komorách převahu.
Nesouhlas s kandidaturou Trumpa už vyjádřilo několik skupin republikánských poslanců, funkcionářů a expertů. Pozornost médií vyvolal zvláště dopis 50 bezpečnostních odborníků strany, kteří Trumpa označili za nekompetentního muže, neschopného zajistit americkou bezpečnost.