Trump je hrozbou pro národní bezpečnost, Putin si z něj udělal agenta, varuje exředitel CIA

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2016 21:50
Někdejší šéf CIA Michael Morell důrazně varoval před prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem. Pro národní bezpečnost USA podle něj znamená vážnou hrozbu. Putin si prý z něj udělal agenta a Trump by hájil ruské zájmy, nikoli americké.
Putin a Trump. Grafitti v Litvě.
Putin a Trump. Grafitti v Litvě. | Foto: Reuters

Washington - Za hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států označil bývalý ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Morell republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Realitní magnát je "bezděčným agentem" Ruska, napsal Morell v příspěvku otištěném v listu The New York Times, v němž podpořil na úřad hlavy státu Hillary Clintonovou.

Trump je nejen zcela nekvalifikovaný pro výkon úřadu prezidenta Spojených států, ale byl by i nebezpečným vrchním velitelem, napsal Morell. Miliardář podle něj zastává pozice, které vyhovují ruským, nikoli americkým zájmům. Ruský prezident Vladimir Putin využil svých schopností z doby, kdy byl sám tajným agentem a odhalil Trumpovy slabosti, aby ho získal na svou stranu, napsal Morell. "V branži tajných služeb bychom řekli, že pan Putin pana Trumpa naverboval jako bezděčného agenta Ruské federace," uvedl někdejší šéf CIA.

Ve svém příspěvku rovněž podpořil Trumpovu soupeřku z demokratického tábora Hillary Clintonovou. Udělám vše, co mohu, pro to, aby se stala prezidentkou USA, napsal.

"Čtyři roky jsem s paní Clintonovou spolupracoval, když byla ministryní zahraničí. Během kriticky důležitých zasedání byla připravená, orientovaná na detail, přemýšlivá, zvídavá a ochotná změnit svůj názor, pokud ji argumenty přesvědčí," dodal.

Sedmapadesátiletý Morell pracoval pro CIA 33 let. Od roku 2010 do roku 2013 byl zástupcem ředitele, dvakrát byl dočasným šéfem tajné služby. Podle svých slov není členem žádné strany a v minulosti volil demokratické i republikánské kandidáty na prezidenta USA.

Proti kandidátovi Republikánské strany se dnes postavil - poprvé po 128 letech - Republikánský klub na Harvardské univerzitě. "Jeho výroky odporují zásadně našim hodnotám, nejen jako republikánů, ale i jako Američanů," napsali studenti prestižní americké univerzity na facebooku o Trumpovi. "Donald Trump ohrožuje budoucnost Spojených států," dodali.

Clintonová se všeobecně a zejména u politiků v západní Evropě těší větším sympatiím než její republikánský rival Donald Trump. Například v Británii vznikla iniciativa za zákaz vstupu pro Trumpa na britské území, blízký spolupracovník francouzského prezidenta Françoise Hollandea zase vyzradil, že se hlavě francouzského státu zvedá z Trumpa žaludek.

Naopak ruský prezident Vladimir Putin vůči Clintonové použil v minulosti velmi nevybíravý slovník.

Hledáte-li stále nějaký pořádný důvod, proč se Donalda Trumpa vlastně bát, zde ho máte, tvrdí komentátor Hospodářských novin Teodor Marjanovič. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

Další zprávy