Prezidenti Visegrádu podpořili integraci Balkánu do EU a varovali před radikálním islámem

ČTK ČTK
14. 10. 2017 13:44
Prezidenti Česka, Maďarska, Polska a Slovenska na summitu visegrádské čtyřky v Maďarsku podpořili zapojení západního Balkánu do Evropské unie. Varovali také před šířením radikálního islámu.
Foto: Reuters

Szekszárd - Prezidenti středoevropských zemí z takzvané visegrádské čtyřky (V4) na jednání v maďarském Szekszárdu podpořili integraci zemí západního Balkánu do Evropské unie a vyslovili se pro urychlení tohoto procesu.

Hlavy států se podle českého prezidenta Miloše Zemana, který se dvoudenní schůzky s kolegy z Maďarska, Polska a Slovenska zúčastnil, shodly, že hlavně v Bosně je riziko šíření radikálního islámu. Prezidenti na summitu hovořili také o ekologii či digitalizaci a s tím spojenými problémy.

"Všichni čtyři prezidenti se jasně shodli na tom, že zejména v Bosně dochází k nebezpečí dalšího šíření radikálního islámu. Jsem rád, že zejména mí kolegové upozornili na to, že toto šíření je ze značné míry financováno zdroji ze Saudské Arábie," řekl Zeman. Dodal, že tyto peníze neslouží k obohacení Bosny či sousedních zemí, ale spíše na investice do mešit a minaretů, což může vzbudit ohnisko náboženské nesnášenlivosti.

Zeman uvedl, že zcela souhlasí s myšlenkou usilovat o integraci zemí západního Balkánu do EU, byť v otázce západního Balkánu za otazník označil Kosovo, které několik členských zemí evropské osmadvacítky neuznalo.

Podle slovenského prezidenta Andreje Kisky se zemím západního Balkánu ekonomicky příliš nedaří a mezi státy regionu přetrvávají historické křivdy. "Co ale všechny ty lidi spojuje, je touha být v Evropské unii," řekl Kiska. Dodal, že těmto zemím je třeba dát ohledně evropské integrace naději, což jim může pomoci v řešení problémů.

Vrcholní představitelé zemí V4 během summitu hovořili také o digitalizaci a s ní spojenými riziky. "Česká republika je nejprůmyslovější zemí Evropy, tak jsem si vybral aspekt robotizace. Robotizace může vést k výrazným úsporám pracovních sil a je otázka, co s tím dělat. (…) Stále máme větší zájem na tom, aby rostla naše životní úroveň než na tom, abychom měli více volného času," řekl Zeman. Dodal, že robotizace nebude vytvářet nové sociální konflikty, pokud vlády v rozumné míře budou usilovat o zkrácení pracovní doby.

Slovenský prezident Kiska v souvislosti s digitalizací upozornil, že prostřednictvím sociálních sítí se úspěšně a agresivně šíří extremistické názory. Hostitel summitu, maďarský prezident János Áder zase uvedl, že sociální média poskytují možnosti k tomu, aby je zneužívali teroristé.

Tématem jednání prezidentů byla rovněž otázka takzvaného konceptu cirkulární ekonomiky, tedy systému odpadového hospodářství, v němž se maximum použitých materiálů vrací do výrobního procesu a minimum jich končí na skládkách.

"Existuje setrvalý spor mezi lidmi, kteří se zastávají spaloven jako efektivního způsobu využívání odpadu pro energetické účely. Pak existuje odpor vůči spalovnám. Naše diskuse spíše prokázala, že bychom mohli být nikoli fanatickými, ale realistickými zastánci spaloven," řekl Zeman. Jeho maďarský kolega Áder upozornil na nadměrné využívání přírodních zdrojů a nutnost zabývat se nejen řešením ekologických problémů, ale i uspokojením požadavků průmyslu.

 

Právě se děje

Další zprávy