Francouzské firmy by v Česku měly zvýšit platy, říká Sobotka. Vyzval k tomu přímo Macrona

Ondřej Houska Ondřej Houska
23. 6. 2017 11:08
Český premiér Bohuslav Sobotka vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby francouzské firmy působící v Česku zvedly platy svým zaměstnancům. V Bruselu se s Macronem sešli i ostatní lídři středoevropských zemí visegrádské čtyřky. Řešili spolu některé odlišné pohledy na problematiku Evropské unie. "Macronovo zvolení prezidentem by mohlo přispět k tomu, aby se věci pohnuly," tvrdí Sobotka.
Emmanuel Macron během druhého kola parlamentních voleb ve Francii.
Emmanuel Macron během druhého kola parlamentních voleb ve Francii. | Foto: Reuters

Brusel - Francouzské firmy, které působí v Česku, by měly českým zaměstnancům platit víc, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Sobotka k tomu vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, se kterým se sešel v Bruselu spolu s premiéry ostatních středoevropských zemí visegrádské čtyřky.

"Francouzské firmy jsou významným investorem v regionu V4 i v České republice. Vyzval jsem proto francouzského prezidenta, aby tyto firmy sáhly k rychlejšímu zvyšování platů pro naše zaměstnance," řekl Sobotka po schůzce.

Sobotka a jeho sociální demokraté v posledních dnech začali upozorňovat na platové rozdíly mezi Českem a bohatšími zeměmi Evropské unie.

Premiér se kvůli tomu před časem sešel s nizozemským velvyslancem v Česku, kterému vyčítal nízké mzdy, které českým zaměstnancům platí nizozemský řetězec Ahold. Pod něj spadají obchody Albert.

Firma následně platy zvýšila.

Problém vysílaných pracovníků

Podle Sobotky schůzka lídrů zemí V4 s prezidentem Macronem na okraj evropského summitu v Bruselu nemohla vyřešit všechny rozdílné názory mezi těmito zeměmi.

"Macronovo zvolení prezidentem by ale mohlo přispět k tomu, aby se věci pohnuly," tvrdí český premiér.

Francie tlačí na omezení tzv. vysílaných pracovníků. To jsou lidé, kteří dočasně pracují v jiné zemi EU, ale sociální a zdravotní pojištění platí doma. Firmy jim kromě toho taky vesměs platí nižší mzdu než pracovníkům v zemi, kam jsou vysláni.

Řada západních států to označuje za nekalou konkurenci a chce tento systém omezit. Země V4 s tím ale nesouhlasí.

Podle Sobotky budou o problému jednat francouzští, čeští, slovenští, polští a maďarští experti. Na podzim by se pak mohli lídři zemí V4 s Macronem sejít na zvláštním summitu, kde by zjistili, jestli se dokážou shodnout.

"Macron přišel s nabídkou dialogu," ocenil Sobotka, podle kterého je správné, že Macron má zájem o debatu se zeměmi V4.

Francouzský prezident ve čtvrtek v rozhovoru pro několik evropských novin kritizoval země střední a východní Evropy, které se podle něj k EU někdy chovají jako k supermarketu. Vybírají si prý jen to, co se jim hodí, a odmítají plnit některé povinnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy