Jak dál po krachu CEFC? Zeman se potká s šéfem čínského investora CITIC

Helena Truchlá Helena Truchlá
15. 10. 2018 5:30
Když se čínská investiční skupina CEFC dostala v průběhu letošního roku do potíží se splácením dluhů, musel ji nakonec zachránit čínský stát, konkrétně skupina CITIC. Její šéf se tento týden potká v Praze s prezidentem Zemanem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - V rámci mezinárodního Čínského investičního fóra, které začíná v pondělí večer v Praze, se setká český prezident Miloš Zeman s šéfem čínské skupiny CITIC Group Čchang Čen-mingem. Aktuálně.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. 

CITIC je čínskou vládou kontrolovaný konglomerát, který letos vstoupil do skupiny CEFC, aby ji zachránil před množícími se finančními problémy a neschopností splácet dluhy. CEFC v posledních letech v tuzemsku nakoupila fotbalovou Slavii, strojírny ŽĎAS, Skupinu Pivovary Lobkowicz, několik velkých nemovitostí v Praze a vlastní i podíly v dalších firmách.

Miloš Zeman a Čchang Čen-ming se už v minulosti setkali, a to letos v dubnu při příležitosti jednání manažerů CITIC se zástupci všech firem, ve kterých získala CEFC podíl. 

Podle sdělení mluvčího CEFC Pavla Bednáře převzetí aktiv CEFC China v České republice stále probíhá. CITIC by se měl stát základnou pro čínskou expanzi v celé Evropě, což je účel, který měla původně plnit právě CEFC.

Čínské investiční fórum si klade za cíl zprostředkovat obchodní spolupráci mezi Čínou a 16 státy střední a východní Evropy. Letošní v pořadí pátý ročník organizuje Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, za čínskou stranu pak China Economic Cooperation Center (CECC). 

Problémy Zemanova čínského poradce

Prezident Zeman patří dlouhodobě k zastáncům čínských investic v České republice. Čínský exšéf CEFC Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal dokonce jeho poradcem.

Mezitím ale o svou funkci v CEFC přišel, a podle aktuálně dostupných informací ho čínské úřady obvinily z úplatkářství. Číňan nicméně poradcem zůstane až do případného odsouzení nebo osvobození, jak potvrdila prezidentská kancelář. 

Skupina CEFC Europe je největším čínským investorem u nás. Na jaře letošního roku přešlo její řízení kvůli nesplaceným pohledávkám pod krizový management slovensko-české investiční skupiny J&T, v květnu nicméně dluhy vyrovnala Rainbow Wisdom Investments, sídlící v Hongkongu, a kontrola nad CEFC se vrátila Číňanům. 

Spojkou mezi oběma společnostmi (čínský CITIC zastupuje v tuzemsku akciová společnost CITIC Europe s jediným akcionářem, Rainbow Wisdom) jsou bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík a bývalý europoslanec Štefan Füle.

Tvrdík je zatím jediným členem dozorčí rady CITIC Europe a zároveň stále místopředsedou představenstva CEFC Investment (Europe). Ze CEFC do CITIC by ho měl v budoucnu oficiálně následovat i Füle. Tvrdík působí také v již zmíněné Smíšené česko čínské komoře vzájemné spolupráce. 

Video: Zemanovi muži v Číně

Prodlužování angažmá Jie Ťien-minga na Hradě? Zdržovací taktika Zemana, zahraniční politika směrem k Číně se ministerstvu zahraničí vymkla kontrole. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy