Čínského poradce Miloše Zemana obvinili z úplatkářství, prezident se ho zatím nevzdá

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 10. 2018 11:26
Poradce Jie Ťien-ming ze skupiny CEFC je podle čínských médií obviněn z uplácení vysoce postavených politiků. Hrad s ním spolupráci zatím rozvazovat nehodlá.
Jie Ťien-ming stojí zcela vlevo.
Jie Ťien-ming stojí zcela vlevo. | Foto: ČTK

Čína - Jie Ťien-ming, bývalý předseda představenstva konglomerátu CEFC a stále neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana, čelí v Číně obviněním z uplácení vysokých politických představitelů. Na základě reportáže, odvysílané čínskou státní televizí, o tom informoval odborný server Sinopsis. 

Během soudního přelíčení s bývalým stranickým tajemníkem Kan-su Wang San-jünem mimo jiné zaznělo, že ho Jie Ťien-ming měl uplatit výměnou za pomoc se získáním podílu v Chajnanské bance (Bank of Hainan), píše Sinopsis. 

Zeman Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem v roce 2015. CEFC, kterou Jie Ťien-ming řídil, chtěla z Česka řídit svoje evropské aktivity a koupila zde také podíly v několika firmách, například Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group, Žďas Žďár nad Sázavou, ale taky fotbalovou Slavii a stadion v Edenu.

Šéfa CEFC si letos v březnu zavolaly k výslechu čínské úřady. Poté zmizel, a jak upozorňuje deník South China Morning Post, jediná dostupná informace o něm pocházela z Pražského hradu, odkud do Číny poslali delegaci, aby po zmizelém poradci pátrala. 

Hradní kancléř Vratislav Mynář v Šanghaji zjistil, že  že "pan Ye Jianming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona", jak se píše v prohlášení hradu z 19. března. 

Prezident se od poradce, který "není součástí klasického poradního sboru", jak jeho pozici vysvětluje prezidentská kancelář, zatím distancovat nehodlá. "Pokud bude odsouzen, poradcem samozřejmě přestane být," řekl k tomu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Na jaře letošního roku se skupina CEFC dostala do finančních potíží a musel ji převzít čínský stát, zastoupený skupinou Citic. V tuzemsku za tím účelem vznikla akciová společnost Citic Europe, jejímž prostřednictvím chce mateřská  Citic převzít kontrolu nad českými majetky CEFC.

Příští týden se v Praze koná Čínské investiční fórum, na které by se mělo sjet až 250 návštěvníků z Číny, především podnikatelů a politiků. Jenom ze skupiny Citic by měla přijet 50členná delegace, dalších 50 lidí bude zastupovat čínský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy