Čínského poradce Miloše Zemana obvinili z úplatkářství, prezident se ho zatím nevzdá

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 10. 2018 11:26
Poradce Jie Ťien-ming ze skupiny CEFC je podle čínských médií obviněn z uplácení vysoce postavených politiků. Hrad s ním spolupráci zatím rozvazovat nehodlá.
Jie Ťien-ming stojí zcela vlevo.
Jie Ťien-ming stojí zcela vlevo. | Foto: ČTK

Čína - Jie Ťien-ming, bývalý předseda představenstva konglomerátu CEFC a stále neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana, čelí v Číně obviněním z uplácení vysokých politických představitelů. Na základě reportáže, odvysílané čínskou státní televizí, o tom informoval odborný server Sinopsis. 

Během soudního přelíčení s bývalým stranickým tajemníkem Kan-su Wang San-jünem mimo jiné zaznělo, že ho Jie Ťien-ming měl uplatit výměnou za pomoc se získáním podílu v Chajnanské bance (Bank of Hainan), píše Sinopsis. 

Zeman Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem v roce 2015. CEFC, kterou Jie Ťien-ming řídil, chtěla z Česka řídit svoje evropské aktivity a koupila zde také podíly v několika firmách, například Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group, Žďas Žďár nad Sázavou, ale taky fotbalovou Slavii a stadion v Edenu.

Šéfa CEFC si letos v březnu zavolaly k výslechu čínské úřady. Poté zmizel, a jak upozorňuje deník South China Morning Post, jediná dostupná informace o něm pocházela z Pražského hradu, odkud do Číny poslali delegaci, aby po zmizelém poradci pátrala. 

Hradní kancléř Vratislav Mynář v Šanghaji zjistil, že  že "pan Ye Jianming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona", jak se píše v prohlášení hradu z 19. března. 

Prezident se od poradce, který "není součástí klasického poradního sboru", jak jeho pozici vysvětluje prezidentská kancelář, zatím distancovat nehodlá. "Pokud bude odsouzen, poradcem samozřejmě přestane být," řekl k tomu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Na jaře letošního roku se skupina CEFC dostala do finančních potíží a musel ji převzít čínský stát, zastoupený skupinou Citic. V tuzemsku za tím účelem vznikla akciová společnost Citic Europe, jejímž prostřednictvím chce mateřská  Citic převzít kontrolu nad českými majetky CEFC.

Příští týden se v Praze koná Čínské investiční fórum, na které by se mělo sjet až 250 návštěvníků z Číny, především podnikatelů a politiků. Jenom ze skupiny Citic by měla přijet 50členná delegace, dalších 50 lidí bude zastupovat čínský stát.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Němečtí sociální demokraté mají nové vedení, předsedy se stali Eskenová a Walter-Borjans

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se v pátek stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Rozhodl o tom sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy