Čínského poradce Miloše Zemana obvinili z úplatkářství, prezident se ho zatím nevzdá

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 10. 2018 11:26
Poradce Jie Ťien-ming ze skupiny CEFC je podle čínských médií obviněn z uplácení vysoce postavených politiků. Hrad s ním spolupráci zatím rozvazovat nehodlá.
Jie Ťien-ming stojí zcela vlevo.
Jie Ťien-ming stojí zcela vlevo. | Foto: ČTK

Čína - Jie Ťien-ming, bývalý předseda představenstva konglomerátu CEFC a stále neoficiální poradce prezidenta Miloše Zemana, čelí v Číně obviněním z uplácení vysokých politických představitelů. Na základě reportáže, odvysílané čínskou státní televizí, o tom informoval odborný server Sinopsis. 

Během soudního přelíčení s bývalým stranickým tajemníkem Kan-su Wang San-jünem mimo jiné zaznělo, že ho Jie Ťien-ming měl uplatit výměnou za pomoc se získáním podílu v Chajnanské bance (Bank of Hainan), píše Sinopsis. 

Zeman Jie Ťien-minga jmenoval svým poradcem v roce 2015. CEFC, kterou Jie Ťien-ming řídil, chtěla z Česka řídit svoje evropské aktivity a koupila zde také podíly v několika firmách, například Travel Service, Pivovary Lobkowicz Group, Žďas Žďár nad Sázavou, ale taky fotbalovou Slavii a stadion v Edenu.

Šéfa CEFC si letos v březnu zavolaly k výslechu čínské úřady. Poté zmizel, a jak upozorňuje deník South China Morning Post, jediná dostupná informace o něm pocházela z Pražského hradu, odkud do Číny poslali delegaci, aby po zmizelém poradci pátrala. 

Hradní kancléř Vratislav Mynář v Šanghaji zjistil, že  že "pan Ye Jianming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona", jak se píše v prohlášení hradu z 19. března. 

Prezident se od poradce, který "není součástí klasického poradního sboru", jak jeho pozici vysvětluje prezidentská kancelář, zatím distancovat nehodlá. "Pokud bude odsouzen, poradcem samozřejmě přestane být," řekl k tomu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Na jaře letošního roku se skupina CEFC dostala do finančních potíží a musel ji převzít čínský stát, zastoupený skupinou Citic. V tuzemsku za tím účelem vznikla akciová společnost Citic Europe, jejímž prostřednictvím chce mateřská  Citic převzít kontrolu nad českými majetky CEFC.

Příští týden se v Praze koná Čínské investiční fórum, na které by se mělo sjet až 250 návštěvníků z Číny, především podnikatelů a politiků. Jenom ze skupiny Citic by měla přijet 50členná delegace, dalších 50 lidí bude zastupovat čínský stát.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy