Prezident Gambie chce AIDS léčit vařenými bylinkami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 1. 2013 18:36
Yahya Jammeh jde ve stopách neblaze proslulého exprezidenta JAR Thaba Mbekiho
Gambijský prezident Yahya Jammeh
Gambijský prezident Yahya Jammeh | Foto: Photo courtesy IISD/Earth Negotiations Bulletin

Banjul - Nemocní s AIDS se budou moci v Gambii v budoucnosti léčit na klinice s 1111 lůžky, kde jim bude poskytnuta léčba bylinkami.

Nemocnici s neortodoxním způsobem léčby se rozhodl vybudovat tamní prezident Yahya Jammeh, a to navzdory obavám odborníků, že tato léčba může být nebezpečná, napsala dnes agentura Reuters.

Prezident Yahya Jammeh už v roce 2007 oznámil, že našel lék z vařených bylinek, který je účinný proti AIDS. Vyvolal tím hněv západních odborníků, podle nichž jen dává nemocným falešnou naději.

"Až se tento projekt naplní, hodláme léčit 10 tisíc pacientů s HIV/AIDS každých šest měsíců s pomocí přírodní medicíny," řekl v úterý v novoročním projevu prezident. Dodal, že nemocnice by měla být otevřena v roce 2015.

Fotoreportáž z Guatemaly, kde děti s AIDS čekají na smrt:

Podle OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO) je Jammehova léčba HIV/AIDS znepokojivá především proto, že vyžaduje, aby pacienti přestali užívat antiretrovirotika, v důsledku čehož budou náchylnější vůči infekcím.

Jammeh v říjnu loňského roku uvedl, že 68 pacientů podstupujících novou léčbu už bylo vyléčeno a propuštěno z nemocnice. Jde podle něj o sedmou skupinu vyléčených od doby, kdy bylinková léčba před pěti lety v zemi začala.

Jammeh není sám

Gambijský prezident není sám, kdo v Africe sklízí kritiku za propagaci síly přírodní medicíny v léčbě AIDS.

Vláda bývalého jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho se stala terčem posměchu za popírání spojitosti mezi virem HIV a nemocí AIDS, a také za doporučování nesmyslných "léčivých" prostředků, jako je kořen červené řepy, namísto mezinárodně prověřených léků.

Jammeh se dostal k moci v Gambii, zemi na západním pobřeží Afriky oblíbené mezi evropskými turisty, při nekrvavém státním převratu v roce 1994. Aktivisté ho viní z porušování lidských práv a před časem vyvolala mezinárodní kritiku poprava devíti odsouzenců.

 

Právě se děje

Další zprávy