"Rusko zaplatilo za Putinovy imperiální sny ohromující cenu. Od Putinovy úplné invaze v únoru 2022 bylo zabito nebo zraněno nejméně 315 tisíc ruských vojáků. Rusko promrhalo až 211 miliard dolarů na vybavení, rozmístění, údržbu a udržování své imperiální agrese proti Ukrajině," řekl Austin. Poznamenal, že vedle lidských ztrát musí Rusko kvůli válce počítat i s hospodářskými dopady. "Putinovo rozhodnutí válčit bude Rusko do roku 2026 na původně odhadovaném hospodářském růstu stát 1,3 bilionu dolarů (30,3 bilionu korun)," řekl.
Americký ministr obrany rovněž řekl, že Ukrajina v obraně může nadále spoléhat na americkou a západní pomoc. "Jak řekl americký prezident Joe Biden, Putin se na Ukrajině nezastaví, ale Ukrajina může Putina zastavit," uvedl Austin. Poznamenal, že Kyjev proto potřebuje zbrojní dodávky pro svou obranu.
Austin také poděkoval zemím, které v poslední době připravily nové zbrojní balíčky. Hned po představení nové americké pomoci v hodnotě 300 milionů dolarů (sedm miliard korun) zmínil české plány na obstarání 800 tisíc kusů dělostřelecké munice. Poděkoval také Británii, Německu, skandinávským a pobaltským státům nebo Polsku.
"USA nenechají Ukrajinu padnout, tato koalice nenechá Ukrajinu padnout, svobodný svět nenechá Ukrajinu padnout," řekl Austin. Na závěrečné tiskové konferenci Austin hovořil také o tom, jaký význam má pro Ukrajinu americká podpora. "Dnes je přežití Ukrajiny v ohrožení a v nebezpečí je i bezpečnost Ameriky," uvedl americký ministr obrany. Řekl také, že je odhodlán udržet americkou bezpečnostní a zbrojní podporu. "Pro Ukrajinu je to otázka přežití a suverenity a pro Ameriku otázka cti a bezpečnosti," dodal.
Ukrajinské síly dostanou více dělostřeleckých nábojů i raket, očekává ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov podle serveru RBK-Ukrajina. Jednání na základně Ramstein podle ministra předvedlo jednotu i akceschopnost partnerů. "Munice je tím, co kriticky potřebují naši vojáci. Náboje budou! Byla to hlavní téma jednání a partneři ohlásili balíky pomoci, ve kterých budou i dělostřelecké náboje ráže 155, 152 a 105 milimetrů a další. Jsme vděčni partnerům, že po celé světě hledají a nacházejí munici nezbytnou pro odražení agresora," napsal Umerov na facebooku.
Více raket má dostat i protivzdušná obrana, chránící ukrajinská města a jednotky před bombardováním. Ochránit ukrajinské nebe mají také stíhačky F-16, přičemž Kyjev se podle ministra s partnery snaží, aby tyto stroje na Ukrajinu přiletěly co nejdříve. Již tento měsíc by Ukrajina podle Umerova měla obdržet první dodávky dronů od nových partnerů.
Americká vláda od začátku ruské invaze posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je tak od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, již prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej ale zatím blokuje.