Washington - Američtí komici a imitátoři zesměšňující politiky mají letos žeň, o kterou se jim svými trapnými přeřeknutími, dlouhými zmatenými pauzami nebo dětinskou argumentací stará řada republikánských kandidátů na prezidenta.
Zdrojem největší zábavy jsou především Herman Cain, Rick Perry a Michele Bachmannová. Jejich kiksy, nesmysly "střílené od boku" a neznalost zahraniční problematiky i základních reálií Spojených států jakoby neznaly mezí.
Herman Cain například v jednom interview tvrdil, že "Čína se snaží získat jaderné zbraně", ačkoli tato země je má od roku 1964 a v současné době disponuje podle analytiků arzenálem 240 nukleárních hlavic.
V jiném rozhovoru dostal otázku, zda je ochoten mluvit o zahraničněpolitické problematice, například o tom, "kdo je prezident Uzbekistánu, a o takových věcech".
Cain naprosto hloupě odpověděl: "Když se mě někdo ptá, kdo je prezident Ubeki-beki-beki-beki-stánu-stánu, tak mu řeknu, že nevím, víte."
Minulý týden se pak jeden novinář Caina zeptal, zda souhlasí s Obamovou politikou v Libyi. Cainovi trvalo celých devět sekund, než se pokusil odpovědět.
Pak tápavě řekl: "Libye? Prezident Obama podpořil to povstání, je to tak, ne? Prezident Obama vyzval k odstranění Kaddáfího, že? Chci se jen ujistit, že mluvíme o tomtéž, než řeknu ano, nebo ne."
O několik dní později prohlásil v jiném rozhovoru, že "v Libyi vládne Tálibán".
Kdo je horší?
Libye je, zdá se, pro republikánské kandidáty vůbec velkým oříškem.
Michele Bachmannová v říjnové televizní debatě se svými soupeři kritizovala prezidenta Baracka Obamu, že poslal do Ugandy 100 amerických vojenských specialistů, aby pomohli neutralizovat povstaleckou skupinu Armáda Božího odporu.
V této souvislosti prohlásila, že prezident "nás uvrtal do Libye, a teď ještě do Afriky".
Bachmannová je přímo stroj na nejrůznější trapné výroky, způsobené základními neznalostmi. Podle serveru PolitiFact.com je v této oblasti mezi republikánskými kandidáty přeborníkem.
Prohlásila například, že "Američané se bojí vzestupu Sovětského svazu", 16. srpna zase vyzvala v Jižní Karolíně na shromáždění republikánských voličů, aby si s ní připomněli výročí narození Elvise Presleyho.
Slavný zpěvák se však v ten den nenarodil, ale naopak umřel.
Největšího trapasu se však Bachmannová dopustila, když prohlásila v interview na televizní stanici FoxNews, že vakcína proti rakovině děložního čípku způsobuje u dívek mentální retardaci.
Své tvrzení obhajovala tím, že jí to "řekla jedna žena, jejíž dcera byla očkována a nyní trpí duševní poruchou". Tímto prohlášením vyvolala bouři nevole mezi americkými lékaři, kteří proti ní pak v médiích ostře vystoupili.
Bachmannová se ještě zesměšnila například tvrzením, že američtí "otcové zakladatelé zuřivě bojovali proti otroctví" - například George Washington a Thomas Jefferson otroky naopak vlastnili - nebo že "snížení ratingu USA znamená, že Spojené státy jsou bankrot".
Jsou nerozbitní
Pozadu nezůstává ani texaský guvernér Rick Perry. Ten "zabodoval" především třiapadesát sekund dlouhým zatměním při televizní debatě, při němž si nedokázal vzpomenout, že třetí ministerstvo, které by jako prezident zrušil, je ministerstvo energetiky.
Kromě tohoto například tvrdil, že americký boj za nezávislost začal v 16. století (o dvě stě let dříve než ve skutečnosti), nebo že by bezmezně podpořil Izrael proti Íránu, protože to je otázka "víry" (Perry je protestant).
Výčet podobných trapasů je téměř nekonečný. "Je to zvěřinec," prohlásil v této souvislosti o výkonech republikánských kandidátů v listu The New York Times Kenneth Duberstein, bývalý blízký spolupracovník prezidenta Ronalda Reagana. "Upřímně řečeno, republikánské debaty se změnily v reality show".
Komentátoři se shodují v tom, že proti většině stávajících republikánských kandidátů vypadá bývalý prezident George Bush mladší, proslulý nešťastnými výroky a neznalostí zahraniční politiky, jako "Aristoteles".
Například Cain a Bachmannová se však nedomnívají, že z nich jejich neznalosti dělají špatné kandidáty na prezidenta. Tvrdí naopak, že tím demonstrují svou autenticitu, kterou se odlišují od "kluzkého profesionalismu washingtonských politiků".